i7 10750H'da işlemcinin Turbo Boost özelliğini kapatıp oyun oynamak sakıncalı mıdır?

Fahrettin dmr

Centipat
Daha fazla  
Önceki konuda belirtmiştim işlemcim çok ısınıyor ve önümüzdeki haftada bakıma göndereceğim fakat gönderene kadar ısınmadan oyun oynamak istiyorum. Araştırdığımda turbonun kapatılabildiğini gördüm. Nasıl oluyor? Bir de kapatıp oyun oynamak herhangi bir sorun olur mu?

Özellikler:
i7 10750H.
GTX 1650 Ti 4 GB.
8 GB RAM.
256 GB M.2 SSD.
Monster Abra A5 15.8

Son düzenleyen: Moderatör:
Önceki konuda belirtmiştim işlemcim çok ısınıyor ve önümüzdeki haftada bakıma göndereceğim fakat gönderene kadar ısınmadan oyun oynamak istiyorum. Araştırdığımda turbonun kapatılabildiğini gördüm. Nasıl oluyor? Bir de kapatıp oyun oynamak herhangi bir sorun olur mu?

Özellikler:
i7 10750H.
GTX 1650 Ti 4 GB.
8 GB RAM.
256 GB M.2 SSD.
Monster Abra A5 15.8

Performansı azalır BIOS'tan kapatabilirsiniz.

Özellikler:
i7 10750H.
GTX 1650 Ti 4 GB.
8 GB RAM.
256 GB M.2 SSD.
Monster Abra A5 15.8
Kaç derecelerden bahsediyorsunuz.

Özellikler:
i7 10750H.
GTX 1650 Ti 4 GB.
8 GB RAM.
256 GB M.2 SSD.
Monster Abra A5 15.8
Her laptopta turbo BIOS'tan kapatılamayabilir.
Performans düşüşü biraz olur ama hiç bir sorun yaşamazsınız.

Bu rehberde detaylı anlatılmış turboyu kapatma.

Oyunlar genelde işlemciden çok ekran kartı gücüne dayanır yani sorun olmaz. Öneri olarak bilgisayarınız BIOS ayarlarında undervolt desteği sunuyor, BIOS'tan Advanced kısmına gelin en altta overclocking feature kısmını enabled yapın. Altta iki tane menü aktif olacak birisi + - seçmenize diğeride 0 50 arasında değer girmenize izin verir. Buradan kolayca işlemci voltajını düşürebilirsiniz. -50 mV kadar düşürebilirsiniz işlemci voltajını. Eğer PC dengesizleşir mavi ekran vermeye başlarsa biraz yükseltip mesela -30mV falan yapıp tekrar deneyebilirsiniz.

Ayrıca genel kullanımda bilgisayarınızı Monster Control Center'dan ofis modunda kullanın ve hızlı soğutma seçeneği seçili olsun. Bu modda işlemci yaklaşık 45Watt değerinde çalışır. Oyun modu seçtiğinizde işlemci güç limiti 60Watt seviyesine çıkar ve daha yüksek frekanlarda çalışabilir ama daha çok ısınır bu yüzden ısınma sorunu varsa kullanmayın.

Boost kapatmak için Denetim Masası'ndan güç profili ayarlarına gidip Max. İşlemci durumunu %99 olarak ayarlarsanız işlemci Boost etmeyecektir.

Kaç derecelerden bahsediyorsunuz.

Açıkken 4.20-5 GHz arası değişiyor sıcaklıklar 85-95 arası gidip geliyor bazen 98'e çıkıyor 85-90'a geri düşüyor çok ısınıyor yani.

Oyunlar genelde işlemciden çok ekran kartı gücüne dayanır yani sorun olmaz. Öneri olarak bilgisayarınız BIOS ayarlarında undervolt desteği sunuyor, BIOS'tan Advanced kısmına gelin en altta overclocking feature kısmını enabled yapın. Altta iki tane menü aktif olacak birisi + - seçmenize diğeride 0 50 arasında değer girmenize izin verir. Buradan kolayca işlemci voltajını düşürebilirsiniz. -50 mv kadar düşürebilirsiniz işlemci voltajını. Eğer PC dengesizleşir mavi ekran vermeye başlarsa biraz yükseltip mesela -30mv falan yapıp tekrar deneyebilirsiniz.

Ayrıca genel kullanımda bilgisayarınızı Monster Control Center'dan ofis modunda kullanın ve hızlı soğutma seçeneği seçili olsun. Bu modda işlemci yaklaşık 45watt değerinde çalışır. Oyun modu seçtiğinizde işlemci güç limiti 60watt seviyesine çıkar ve daha yüksek frekanlarda çalışabilir ama daha çok ısınır bu yüzden ısınma sorunu varsa kullanmayın.

Boost kapatmak için Denetim Masası'ndan güç profili ayarlarına gidip Max. İşlemci durumunu %99 olarak ayarlarsanız işlemci Boost etmeyecektir.

Sağ olun hocam.

Laptoplarda genelde 94 derecelere kadar sorun yoktur. Bu seviyeleri geçmediği sürece dert etmeye gerek yok.

Dostum dediğinde haklısın laptoplarda özellikle ince kasalı bazı modellerde 94-95 derece seviyeleri kabul edilebilir ancak bende aynı bilgisayarı 3 yıldır falan kullanıyorum ve şimdiye kadar en sıcak yaz aylarında bile hiç 90 dereceyi dahi görmedim. Termal macunlarda sorun yoksa ve düzenli toz temizliği yapılıyorsa bu bilgisayar o kadar ısınmıyor, soğutması oldukça başarılı diyebilirim.

Dostum dediğinde haklısın laptoplarda özellikle ince kasalı bazı modellerde 94-95 derece seviyeleri kabul edilebilir ancak bende aynı bilgisayarı 3 yıldır falan kullanıyorum ve şimdiye kadar en sıcak yaz aylarında bile hiç 90 dereceyi dahi görmedim. Termal macunlarda sorun yoksa ve düzenli toz temizliği yapılıyorsa bu bilgisayar o kadar ısınmıyor, soğutması oldukça başarılı diyebilirim.
Isı problemi benim laptopumda da var aradığımda bana laptopu garantiye yollamamı istediler yazılımsal bir sorunda olabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı