i7-10870H Turbo'yu kapatmanın performansa etkisi nedir?

Elbette performans düşüşü olur ama CPU sıcaklığının düşmeside yanında bir avantaj olacaktır. Bu ayarı kapalı ve açık şekilde denemeniz daha iyi olur.

GPU tabanlı olan Tom Clancy's Rainbow Six: Siege'de denedim neredeyse hiç kayıp yaşamadım üstüne üstelik 93-94 civarı olan CPU sıcaklığı 69-70'e düştü anlam veremediğim bir şekilde GPU 85'ten 78'e düştü.

GPU tabanlı olan Tom Clancy's Rainbow Six: Siege'de denedim neredeyse hiç kayıp yaşamadım üstüne üstelik 93-94 civarı olan CPU sıcaklığı 69-70'e düştü anlam veremediğim bir şekilde GPU 85'ten 78'e düştü.
Hocam %0,1 FPS'i de etkiler. O yüzden undervolt+underclock yapmak daha güzel ve stabil sonuçlar verecektir.

1626706575483.png

Turbo Boost kapalı test.

1626706756954.png

Turbo Boost açık test.

CPU tabanlı oyun nedir? Galiba CPU'ya yük bindiren oyunları kastettiniz. CPU'ya az yük bindiren oyunlarda bile performans farkı olur. Her türlü olur yani. FPS farkına göre karar verin. Şahsen 10 derece sıcaklık düşüşü için 5 FPS'ten feda edebilirdim.

CPU tabanlı oyun nedir? Galiba CPU'ya yük bindiren oyunları kastettiniz. CPU'ya az yük bindiren oyunlarda bile performans farkı olur. Her türlü olur yani. FPS farkına göre karar verin. Şahsen 10 derece sıcaklık düşüşü için 5 FPS'den feda edebilirdim.

CPU tabanlıdan kastım CPU ağırlıklı oyunlar yanlış ifademden dolayı kusura bakmayın. CS:GO Valorant tarzı rekabetçi oyunlar için 5-10 FPS tabii ki önemli fakat AAA oyunlar için Turbo Boost'dan feda ederek sıcaklık düşüşü elde edebileceğimi düşünüyorum.
Hocam %0, 1 FPS'i de etkiler. O yüzden undervolt+underclock yapmak daha güzel ve stabil sonuçlar verecek.

Undervolt denedim fakat i7 10870h işlemci için ThrottleStop'tan kapalı olduğunu gördüm.

CPU tabanlıdan kastım CPU ağırlıklı oyunlar yanlış ifademden dolayı kusura bakmayın. CS:GO Valorant tarzı rekabetçi oyunlar için 5-10 FPS tabii ki önemli fakat AAA oyunlar için Turbo Boost'dan feda ederek sıcaklık düşüşü elde edebileceğimi düşünüyorum.
Ekranınızın Hz'ini de göz önünde bulunudurun.

Yeni konular

Geri
Yukarı