i7 11800h işlemcide frekans hızını düşürmek zarar verir mi?

Seluze12

Hectopat
Yer
Çekmeköy/İstanbul
Daha fazla  
Meslek
3.Kaptan / Second Officer
Selam herkese. i7 11800h işlemcili Casper laptopum var. Ne zaman oyuna girsem işlemci otomatik olarak 4.1 -4.2 GHz'lerde çalışmaya başlıyor. Fakat işlemci kullanımı bu esnada %35-45 arası değişiyor. Ve inanılmaz bir şekilde işlemciyi ısıtıyor (95-96) derece gibi. Bende bunun önüne geçmek amacıyla birkaç araştırma ile güç yönetimi üzerinden en yüksek işlemci frekansı 3600 MHz olarak ayarladım. Şu an 90 görüyorum. Fakat asıl önemli nokta bu olay işlemciye zarar verir mi?

Eki Görüntüle 1389328

Eki Görüntüle 1389329

Dosya Ekleri

• Güç yönetimi.png
    Güç yönetimi.png
    1,6 MB · Görüntüleme: 32
  • Sıcaklık Frekans.png
    Sıcaklık Frekans.png
    1,3 MB · Görüntüleme: 27
Son düzenleyen: Moderatör:
Selam herkese. i7 11800h işlemcili Casper laptopum var. Ne zaman oyuna girsem işlemci otomatik olarak 4.1 -4.2 GHz'lerde çalışmaya başlıyor. Fakat işlemci kullanımı bu esnada %35-45 arası değişiyor. Ve inanılmaz bir şekilde işlemciyi ısıtıyor (95-96) derece gibi. Bende bunun önüne geçmek amacıyla birkaç araştırma ile güç yönetimi üzerinden en yüksek işlemci frekansı 3600 MHz olarak ayarladım. Şu an 90 görüyorum. Fakat asıl önemli nokta bu olay işlemciye zarar verir mi?

Eki Görüntüle 1389328

Eki Görüntüle 1389329
Merhabalar, herhangi bir zararı oldu mu ? ben de düşürmeyi düşünüyorum da. İşlemci durumu ayarını %99 yapınca turbo kapanıp 2.30ghz sabitlenıyor ancak maksimum işlemci frekansı ayarını 3.400 veya 3.000 civarı ayarlayınca turboyu kapatmadan undervolt gibi bir işlem oluyor sanırım. Ancak undervolt yapmadan frekans düsürmek zarar verir mi emin olamadıgımdan size sormak istedim.

Merhaba, herhangi bir zararı oldu mu? Ben de düşürmeyi düşünüyorum da. İşlemci durumu ayarını %99 yapınca Turbo kapanıp 2.30GHz sabitlenıyor ancak maksimum işlemci frekansı ayarını 3.400 veya 3.000 civarı ayarlayınca Turbo'yu kapatmadan undervolt gibi bir işlem oluyor sanırım. Ancak undervolt yapmadan frekans düsürmek zarar verir mi emin olamadıgımdan size sormak istedim.

Uzun bir süre bu şekilde kullandım bir sorun görmedim. Ama voltaj düşmediği için tekrardan ısınıp Boost'u kapatıyor. Bunun için UV yaptım. 4 GHz sabitledim. İşlemci 95 derece oluyor ama en azından sabit 4 GHz alabiliyorum. Eskiden olsa oyuna girer girmez 2.8 GHz'lere düşüyordu. Şimdi ısınma sorunu için sıvı metal macun kullanacağım. Umarım o etki eder bu ısınma sorununa.

Uzun bir süre bu şekilde kullandım bir sorun görmedim. Ama voltaj düşmediği için tekrardan ısınıp Boost'u kapatıyor. Bunun için UV yaptım. 4 GHz sabitledim. İşlemci 95 derece oluyor ama en azından sabit 4 GHz alabiliyorum. Eskiden olsa oyuna girer girmez 2.8 GHz'lere düşüyordu. Şimdi ısınma sorunu için sıvı metal macun kullanacağım. Umarım o etki eder bu ısınma sorununa.
Hortlatıyorum konuyu ancak sıvı metal kullandınız mı? Kullandıysanız nasıl bi etkisi oldu?
umarım işe yaramıştır.

Geri
Yukarı