I7-12700KF işlemci neden fazla ısınıyor?

Alenion

Centipat
Daha fazla  
İşlemci 12700KF.
Soğutucu CM ML240l.
Direkt olarak Cinebench R23 ile benchmark denedim ama kendimi anında thermal throttlingde buluyordum.(Vcore 1.384 ) bunun üzerine internette her yerde araştırma yaptım ve undervolting ile işlemcime gereken Vcore'u 1.005'lere kadar düşürmeyi başardım. (4.6 GHz p-Core, 3.7 GHz e-Core olarak 1.250v, -0.180 offset) olarak sıkıntısız bir şekilde işlem çalışmakta ve benchmarklarda eskiye göre %5'e yakın performans kaybı yaşamaktayım. Ama işlemcinin bu kadar az güç çekmesine rağmen (Total 115W) sistem benchmarkda 85 derecelere ulaşmakta. Sıcak yaz aylarından dolayımı başka bir şeyden mi tam olarak çözemedim. İnternette insanlar Vcore'ları 1.2'lerde kullanırken bile sistemleri 85 90ları zor görüyor ama ben bunu denediğimde CPU sıcaklığı kendini anında 100 derecelerde buluyor. Sizce bunun sebebi ne olabilir?

Dosya Ekleri

• Yeni Bit eşlem resmi.png
    Yeni Bit eşlem resmi.png
    43,1 KB · Görüntüleme: 57
Son düzenleyen: Moderatör:
1. olarak o soğutucunun performansı çok kötü zaten.
2. olarak LGA1700 kitini satın aldın değil mi?

Evet LGA 1700 kiti var.

Cooler Master MasterGel olan termal macunu Thermal Grizzly Kryonaut ile değiştirdim. Total'de 100 dereceyi bulan sıcaklık değerleri 85 derecelere kadar düştü.

Son düzenleme:
Dostum selam bende de aynı işlemci var ve hydra 240mm soğutucu kullanıyorum. Stress testte 85 leri hatta 88 leri buluyor ne yaptıysam değiştiremedim. Sen ne yaptın sorunu çözdün mü?

Sanırım işlemci genel olarak ısınıyor ama ben performans anlamında bir sıkıntı yaşamadım şimdiye kadar, siz yaşadınız mı? 100 derece de bile stabil çalışıyor diye okudum.

Sanırım işlemci genel olarak ısınıyor ama ben performans anlamında bir sıkıntı yaşamadım şimdiye kadar, siz yaşadınız mı? 100 derece de bile stabil çalışıyor diye okudum.

Daha 90 üstü görmedim ama en zorlu renderda 80 derece oluyor sonra hemen soğuyor hiç sıkıntı görmedim. Hele 13.nesili görünce buna şükür ediyon.

Geri
Yukarı