i7 14700K yük altında 100 dereceye çıkıyor

lasventuras

Femtopat
Daha fazla  
Anakart
z790 tomahawk wifi
İşlemci
14700k
Arkadaşlar, tekrar merhaba. Yeni sistem topladım. i7 14700K ile termal problem yaşıyorum. Alta yazıyorum hemen sistemi:
  • i7 14700K.
  • MSI Z790 Tomahawk Wi-Fi
  • Patriot Viper 16GBX2 6400MHz C32 DDR5 RAM.
  • Cooler Master Master Liquid 240L V2.
  • MSI 1000W PSU.

i7 14700K boştayken 30 derece civarlarında geziniyor. Yani masaüstünde, internette gezinirken vs herhangi bir problem yok ancak CPU-Z, AIDA, Cinebench R23 gibi programlarda sistemi strese soktuğumda işlemci anında 100 dereceye fırlıyor. İşlemcinin Turbo hızı 5,6 GHz sanırım. Test ilk başladığında 5487MHz civarında başlıyor ancak sıcaklık 100 dereceye ulaşınca işlemci güç kesiciye giriyor ve hızı 5,1 GHz'e kadar düşürüyor. Bu işlemciyi nasıl 85-90 derecelere stabil şekilde indirebilirim? Undervolt diyorlar başka sitelerde. Bazı veriler buldum denedim ama stabilite yakalayamadım. Stres testlerinde çökme, donma, hata veya performans düşüşleriyle sonuçlandı hep. Bu işlemciyi performansından çok ödün vermeden nasıl biraz daha seri çalıştırabiliriz dostlar? Yardımcı olacak bilgili, tecrübeli arkadaşlar varsa çok memnun olurum. Herkese iyi Sosyaller.

Burada sizi şu anda kurtaracak en pratik ve uygun fiyatlı çözüm çok iyi bir termal macun kullanmanız olur. Bir sonraki aşama olarka kasa havalandırma ve hava akışı metodunuzda iyileştirme yapabilirsiniz. Eğer elinizde ekstra fanlar varsa benim gibi PULL&PUSH şeklinde radyatör üstünden havayı emecek şekilde konumlandırabilirsiniz. Radyatörün hava akışını arttırdığı için katkısı oluyor.

Eki Görüntüle 2036881
Hocam Arctic MX-6 macun kullandım. Kasa Cooler Master Masterbox TD500 V2. Havalandırması gayet iyi görünüyor kasanın. Bu işlemcinin sorunu büyük oranda gereksiz fazla güç çekmesi. Ancak stabil bir UV ayarıda bulamadım. 360mm lik bir soğutucu bi nebze işe yarayabilir gibi görünüyor.

Burada sizi şu anda kurtaracak en pratik ve uygun fiyatlı çözüm çok iyi bir termal macun kullanmanız olur. Bir sonraki aşama olarka kasa havalandırma ve hava akışı metodunuzda iyileştirme yapabilirsiniz. Eğer elinizde ekstra fanlar varsa benim gibi PULL&PUSH şeklinde radyatör üstünden havayı emecek şekilde konumlandırabilirsiniz. Radyatörün hava akışını arttırdığı için katkısı oluyor.

Eki Görüntüle 2036881

Sıvı metal uygulamadığı taktirde o soğutucu ile bir kaç dereceden fazla sıcaklık düşüşü alamayacak. Ayrıca push and pull yine aynı şekilde 5 dereceden fazla performans vermiyor ve o 5 dereceye göre masraflı.

Konu sahibi ya soğutucu değiştirecek ya da işlemcinin performansından kısacak derecede undervolt ile uğraşacak. O işlemciyi alıyorsa da adam akıllı bir soğutucu alması gerekiyor.

Ayrıca önerdiğin soğutucu bütçesinde kötü. LT720 varken H150 nedir arkadaş?

Hocam Arctic MX-6 macun kullandım. Kasa Cooler Master Masterbox TD500 V2. Havalandırması gayet iyi görünüyor kasanın. Bu işlemcinin sorunu büyük oranda gereksiz fazla güç çekmesi. Ancak stabil bir UV ayarıda bulamadım. 360mm lik bir soğutucu bi nebze işe yarayabilir gibi görünüyor.
O zaman bunu zapdetmek için Arctic biçilmiş kaftan. Ama dediğim gibi uymazsa sıkıntı olur. Ondan emin olmanız lazım.

Sıvı metal uygulamadığı taktirde o soğutucu ile bir kaç dereceden fazla sıcaklık düşüşü alamayacak. Ayrıca push and pull yine aynı şekilde 5 dereceden fazla performans vermiyor ve o 5 dereceye göre masraflı.

Konu sahibi ya soğutucu değiştirecek ya da işlemcinin performansından kısacak derecede undervolt ile uğraşacak. O işlemciyi alıyorsa da adam akıllı bir soğutucu alması gerekiyor.

Ayrıca önerdiğin soğutucu bütçesinde kötü.
Sıvı metal aldım laptopumda kullanmıştım. Ancak bu masaüstü sistemi yeni topladığım için bi sıkıntı olmasın diye sıvı metal sürmedim ilk kurulumda. UV ile çok uğraştım ancak dediğim gibi stabil değeler yakalayamadım.

Sıvı metal aldım laptopumda kullanmıştım. Ancak bu masaüstü sistemi yeni topladığım için bi sıkıntı olmasın diye sıvı metal sürmedim ilk kurulumda. UV ile çok uğraştım ancak dediğim gibi stabil değeler yakalayamadım.

Sıvı metal masaüstüne kolay uygulanmıyor zaten. Sıvı soğutucunuzun alanının bakır olmaması gerekiyor mesela. Ayrıca en iyisi delid oluyor o da yine fazladan masraf ve büyük bir risk demek.

Kısacası bulaşmanızı kesinlikle önermiyorum.

Son düzenleme:
O zaman bunu zapdetmek için Arctic biçilmiş kaftan. Ama dediğim gibi uymazsa sıkıntı olur. Ondan emin olmanız lazım.
Arctic hangi modeli öneriyorsunuz? Kasa Cooler Master TD500 V2

Sıvı metal masaüstüne kolay uygulanmıyor zaten. Sıvı soğutucunuzun alanının bakır olmaması gerekiyor mesela. Ayrıca en iyisi delid oluyor o da yine fazladan masraf ve büyük bir risk demek.

Kısacası bulaşmanızı kesinlikle önermiyorum.
Benim bildiğim tam aksine soğutucu alanının bakır olması gerekiyor. Sıvı alüminyum olduğu için alüminyum bloklara zarar veriyormuş.

Arctic hangi modeli öneriyorsunuz? Kasa Cooler Master TD500 V2

Benim bildiğim tam aksine soğutucu alanının bakır olması gerekiyor. Sıvı alüminyum olduğu için alüminyum bloklara zarar veriyormuş.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Dediğiniz doğruymuş, yanlış hatırlamışım kusura bakmayın.

Ayrıca Arctic LF2 iyi bir soğutucu lakin parasını hak etmiyor. Onun yerine LT720 alabilirsiniz.

Ha illa oralara çıkarım derseniz şu kesinlikle daha iyi:

Son düzenleme:
Intel her yeni bir nesil yeni fırınlarını üretiyor.

Radyatör fanları son hıza yükseliyor tam devirde çalışıyor.

360mm soğutucu tavsiyenizi değerlendireceğim. Diğer arkadaşlarda aynısını söylüyor. Undervolt tarafında ise dediğim gibi bi çok deneme yaptım ancak stabilite sağlayamadım. Yabancı kaynaklardan da çok araştırma yaptım ancak muhtemelen işlemcinin yeni olması sebebiyle düzgün işe yarar bi veri bulamadım maalesef.

En iyi soğutucu olarak ne tavsiye edersiniz. Lian li mi arctic mi daha iyi?
hocam şöyle ikisi de birbirinden güzel ve kaliteli fakat bildiğim kadarıyla lian li ürün tedariğinde bazen sorun yaşanabiliyor arctic tercih edilebilir kasanıza sığıyor mu araştırmak şartıyla

Geri
Yukarı