i7 4770 sistemi yükseltmek

Bütçe
2000/6500

Reddokira

Hectopat
Merhabalar, sistemim:
  • i7 4770.
  • MSI GTX 1070 Gaming X
  • 8 GB DDR3 tek kanal RAM.
  • 120GB SSD.
  • 1TB HDD.
  • H81 ECS anakart (Casper'dan almıştım zamanında)
  • BenQ 1080p monitör.

Sıfır 3070'li bir sistem almayı düşünüyordum fakat 25-30k aralarında geziyor (çevre bileşenleri dahil). DDR5 sistemler de yolda olduğu için çok sıfır sistem alasım yok. O yüzden yazın bu sistemime bir yükseltme yapmak istiyorum. Anakartım bir zamandır bazı noktalardan bozuk ve değiştirmek istiyorum. Tek kanal 8 GB RAM artık yürümüyor, FPS düşmesi yiyorum (özellikle HDD'de olan oyunlarda). Kendime iki yol belirledim.

1. yol:
MSI H81M-E33 500TL
Kingston 8gb ddr3 1333MHz cl9 450TL
KIOXIA EXCERIA 960gb SATA 975TL
Toplam 1925TL.
Yükseltmelerini yapıp bir iki sene daha sistemi kullanmak. (Kendi RAM'imi de kullanmaya devam edeceğim.)

2. yol:
i7 10700F 2950TL
ASUS TUF GAMING B460M-PLUS 1250TL
CORSAIR 16GB (2x8GB) Vengeance 3200MHz cl16 950TL
PATRIOT 1TB P300 NVMe M.2 1175TL
Toplam 6325TL.
Yükseltmelerini yapıp sistemimi zaman kısıtlaması olmadan kullanmaya devam etmek.

Sistemimi genel olarak oyun oynamak için, daha az sıklıkla ise Ansys gibi programlar kullanmak için yükseltiyorum. 5600X yerine 10700F seçmemin sebebi çekirdek sayısı daha fazla olduğu, bu sayede daha ileriye dönük olduğu içindir. Oyun performansından bir miktar kısmayı kabul edebilirim.
Siz ne düşünüyorsunuz, sizce hangisini seçmem daha iyi olur? Ya da başka bir fikriniz var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Ekran kartınız oldukça iyi, hala çoğu oyunu yüksek-ultra ayarlarda 60 FPS oynatır, işlemciniz çeşitli oyunlarda darboğaz yapıyor olsa gerek ama yine de idare edilebilir, acilen RAM almalısınız ama. GTX 1070'in bence en az 3-4 yılı var daha.

Aynı Casper kasadan bende de var. İçine yeni nesil ekran kartları sığmıyordu neredeyse. Bildiğim kadarıyla o anakart DDR4 desteklemiyor. Zaten Çin malı ve bayağı düşük kalite. İkinci yoldaki anakartı ve RAM'leri alarak da yükseltme yapabilirsiniz. Ekran kartınız çift fansa kasayı değiştirip düzgün havalandırması olan bir kasa almak faydalı olabilir ayrıca.

Ekran kartınız güçlü. Birkaç yükseltme ile DDR5 gelene kadar beklemek mantıklı gibi duruyor. Ek olarak Kioxia SSD sorun çıkarabilir.

Aynı Casper kasadan bende de var. İçine yeni nesil ekran kartları sığmıyordu neredeyse. Bildiğim kadarıyla o anakart DDR4 desteklemiyor. Zaten Çin malı ve bayağı düşük kalite. İkinci yoldaki anakartı ve RAM'leri alarak da yükseltme yapabilirsiniz. Ekran kartınız çift fansa kasayı değiştirip düzgün havalandırması olan bir kasa almak faydalı olabilir ayrıca.
Ekran kartını alırken kasayı da değiştirmiştim hocam, dediğiniz gibi sığmıyordu. Eğer anakartı değiştirirsem işlemci de değişmek zorunda, soket uymuyor. İkinci yol iyi gibi gözüküyor.
Ekran kartınız güçlü. Birkaç yükseltme ile DDR5 gelene kadar beklemek mantıklı gibi duruyor. Ek olarak Kioxia SSD sorun çıkarabilir.
Evet DDR5 insanı heyecanlandırıyor ve bütçeyi ona saklamak güzel bir fikir. Kioxia, Toshiba aslında. O yüzden almaktan çok çekinmem sanırım.

Ekran kartını alırken kasayı da değiştirmiştim hocam, dediğiniz gibi sığmıyordu. Eğer anakartı değiştirirsem işlemci de değişmek zorunda, soket uymuyor. İkinci yol iyi gibi gözüküyor.

Evet DDR5 insanı heyecanlandırıyor ve bütçeyi ona saklamak güzel bir fikir. Kioxia, Toshiba aslında. O yüzden almaktan çok çekinmem sanırım.
Tercih sizin, isterseniz SSD tavsiyesi için ayrı bir konu açabilirsiniz. Ben yine de sosyalde çok tavsiye edilen şu SSD’nin linkini bırakayım fiyat olarak da daha uygun.

Tercih sizin, isterseniz SSD tavsiyesi için ayrı bir konu açabilirsiniz. Ben yine de sosyalde çok tavsiye edilen şu SSD’nin linkini bırakayım fiyat olarak da daha uygun.
Teşekkür ederim.

Geri
Yukarı