İ7 4790 boştayken 3.6 GHz çalışıyor

Johnny Blaze

Hectopat
Yeni bir ekran kartı aldım. MSI RX560 Aero ITX 4 GB. MSI marka olduğu için Afterburner ve RivaTurner ile beraber geldi. Riva Turnerede oyun içi işlemci sıcaklığımın 75-85 arası olduğunu gördüm ve macun değişimi yaptım. Fanı da temizlemeyi ihmal etmedim. Bakımdan sonra Sıcaklıkta değişim olmadı hatta arttı. Fan hiçbir ayar yapmamama rağmen 3500-4500 RPM çevirmeye başladı ama sıcaklık hala aynı. Neyi yanlış yaptım fan bilgisayarı kaparken roket motoruna dönüyor. Kullandığım termal macun Cooler Master HTK-002. Acaba fazla kalınmı sürdüm? Veya soğutucuyu tam oturtamadım. Ha bir de işlemcim %5 yük altında iken bile 3.6 GHz yani tam performansta çalışıyor. Nedeni nedir? Lütfen söyleyin. İşlemciyi yakmaktan korkuyorum oyun oynayamaz oldum kaç gündür.

Son düzenleyen: Moderatör:
Soğutucu tam oturmadıysa sorun bundan kaynaklı olabilir çünkü ısıyı tam iletebilmesi için tam temas sağlaması ve termal macunun yeterli miktarda olması gerekmektedir yani ne az ne fazla olacak şekilde olması gerekir bunları bi deneyin olmazsa farklı çözüm yollarıyla yardımcı olmaya çalışalım ayriyeten oynadığınız oyun nedir? Eğer pubg gibi işlemciye yük bindirecek bir oyun oynuyorsa uz normal diyebilirim çünkü ben 9600k ve cooler master 120m.sıvı soğutmaya sahibim 70-80 derece civarında

Soğutucu tam oturmadıysa sorun bundan kaynaklı olabilir çünkü ısıyı tam iletebilmesi için tam temas sağlaması ve termal macunun yeterli miktarda olması gerekmektedir yani ne az ne fazla olacak şekilde olması gerekir bunları bi deneyin olmazsa farklı çözüm yollarıyla yardımcı olmaya çalışalım ayriyeten oynadığınız oyun nedir? Eğer pubg gibi işlemciye yük bindirecek bir oyun oynuyorsa uz normal diyebilirim çünkü ben 9600k ve cooler master 120m.sıvı soğutmaya sahibim 70-80 derece civarında
Muhtemelen fazla sürdüm ama şuan kasanın içini açıp değiştirmeye hiç zamanım yok bu hafta sonu yeni bir soğutucu sipariş edeceğim onunla beraber yenileme yaparım. LGA 1150 için 200 TL sınırında bir soğutucu önerirmisin? kasanın derinliğinii 14 olarak ölçtüm doğruluğu tartışılır. 12CM boyutunda işlemci sıcaklığını 70 derece üstüne çıkarmayacak bir soğutucu önerirsen çok sevinirim.

hocam bende senin gibi 200 tl max bütçe ile soğutucu arıyorum bana arkadaşlar şunları önerdi sende bak istersen

Sizin sıvı soğutmada sorun var sanırım 4770k 4.2GHz'de 1.250Voltajda Hyper212x ile pubgde 65i geçmiyor.
Muhtemelen fazla sürdüm ama şuan kasanın içini açıp değiştirmeye hiç zamanım yok bu hafta sonu yeni bir soğutucu sipariş edeceğim onunla beraber yenileme yaparım. LGA 1150 için 200 TL sınırında bir soğutucu önerirmisin? kasanın derinliğinii 14 olarak ölçtüm doğruluğu tartışılır. 12CM boyutunda işlemci sıcaklığını 70 derece üstüne çıkarmayacak bir soğutucu önerirsen çok sevinirim.
Sorunu çözebildiniz mi veya soğutucu aldınız mı ?

Sizin sıvı soğutmada sorun var sanırım 4770k 4.2GHz'de 1.250Voltajda Hyper212x ile pubgde 65i geçmiyor.

Sorunu çözebildiniz mi veya soğutucu aldınız mı ?
Ne yazıkki hala aynı. Malum kurban bayramı girdi araya sipariş edemedim kargolar tatildeydi. Tatil sayesinde daha kapsamlı araştırma yapma fırsatı geçti elime. Cooler Master Hyper T4 veya Hyper 212 Led. Bunlar iyimidir? veya daha iyi bir öneriniz varmı?

Deepcool Gammaxx 300 aldım. Oyunlarda 65 dereceyi geçmiyor. Boşta 35 derece. Konu kapanabilir yardımlarınız için teşekkürler. Kasanın önünde boş fan yuvası var. Orayada bir fan takıp 5 derece daha düşük değerler almayı planlıyorum. Soğutucu harika şiddetle öneririm ve tekrardan teşekkür ederim hepinize.

Deepcool Gammaxx 300 aldım. Oyunlarda 65 dereceyi geçmiyor. Boşta 35 derece. Konu kapanabilir yardımlarınız için teşekkürler. Kasanın önünde boş fan yuvası var. Orayada bir fan takıp 5 derece daha düşük değerler almayı planlıyorum. Soğutucu harika şiddetle öneririm ve tekrardan teşekkür ederim hepinize.
Pek bir etki edeceğini sanmıyorum. Kasamın önünde 3x120mm üstünde 3x120mm ve arkada 1x140mm fan var, boşta 35-40 oyunlarda 55-65 arası geziyor.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı