i7-4790 Sistemde Anakart Değişikliği Sonrası İşlemcinin Isınma Sorunu

moonson

Kilopat
Daha fazla  
Anakart MSI H81M-P33
RAM 2x8 GB 1600 MHz Kingston Savage
İşlemci i7 4790
Ekran kartı MSI RX 480 8 GB Gaming X

Bu sistemde işlemci ısısı boşta 20, yükte 50 derecelerde oluyordu. Yeni sistemde anakart ve RAM değiştirdim. Anakart Asus Z97-PRO GAMER, RAM 2x8 GB 2400 MHz. Böyle yapınca nedense işlemci boşta 40, yükte 60-65 derecelerde çalışmaya başladı. Soğutucu Thermaltake Contac21, macunum ise Thermaltake TG4. Buna rağmen bu sıcaklıkta çalışması sinirimi bozuyor. Acaba anakartın ayarlarında bir sıkıntı olabilir mi? En güncel sürücüleri Asus'un sitesinden indirip kurdum bu arada.

Sizce bu ısınmanın sebebi ne olabilir? Nasıl düşürebilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Tahminim soğutucu tam oturmamış olabilir. Yada eski kartın ölçümü yanlış olabilir. Yükte 60-65 derce çok yüksek değerler değil. (y)
( Kendi sistemime biraz önce baktım boşta 40 derece. )

İşlemci soğutucusunun fan ayarlarını yaptınız mı?

Tahminim soğutucu tam oturmamış olabilir. Yada eski kartın ölçümü yanlış olabilir. Yükte 60-65 derce çok yüksek değerler değil. (y)
( Kendi sistemime biraz önce baktım boşta 40 derece. )
Benim sistemim ise şu an 26 derece :D

Büyük ihtimalle fan ayarı yapması lazım.

İşlemci soğutucusunun fan ayarlarını yaptınız mı?

Benim sistemim ise şu an 26 derece :D

Büyük ihtimalle fan ayarı yapması lazım.

Benim işlemcim için Max Operatin Temp 73 olarak gözüküyor, işlemci yüzde 40-50 civarı yoruluyor. Bu durumda yüzde yüz çalışırsa 73 dereceyi geçer gibi düşünüyorum. Fan ayarına baktım eski anakartta nasılsa bundada aynı. Ortalama 1300 rpmde dönüyor. Oturup oturmadığına da baktım gayet güzel oturmuş, muhtemelen anakartın bir özelliği açık ve işlemciyi çok yoruyor ama ondan da anlamıyorum.

BIOS güncel mi?
Bios son sürümde fanları yüzde yüze çekmeme rağmen yinede 1-2 derece dışında bir oynama olmadı

Tüm fanlar takılı, tüm fanlar yüzde yüz, ama işlemci 3.6 GHz'in altına inmiyor. Buna benzer bişeyi AMD OverDrive adlı programda görmüştüm. Tüm çekirdekleri max hızında sabitliyordu. Dün gece saatlerce bu özelliği biostan kapatmaya çalıştım ama nafile. En son Asusa mail attım bu özelliği kapatmak için hangi ayarları yapmalıyım diye. 2 gün içinde dönüş yapacaklar. Bakalım ne çıkacak.

Anakart MSI H81M-P33
RAM 2x8 GB 1600 MHz Kingston Savage
İşlemci i7 4790
Ekran kartı MSI RX 480 8 GB Gaming X

Bu sistemde işlemci ısısı boşta 20, yükte 50 derecelerde oluyordu. Yeni sistemde anakart ve RAM değiştirdim. Anakart Asus Z97-PRO GAMER, RAM 2x8 GB 2400 MHz. Böyle yapınca nedense işlemci boşta 40, yükte 60-65 derecelerde çalışmaya başladı. Soğutucu Thermaltake Contac21, macunum ise Thermaltake TG4. Buna rağmen bu sıcaklıkta çalışması sinirimi bozuyor. Acaba anakartın ayarlarında bir sıkıntı olabilir mi? En güncel sürücüleri Asus'un sitesinden indirip kurdum bu arada.

Sizce bu ısınmanın sebebi ne olabilir? Nasıl düşürebilirim?

Bende de 4790k var anakart olarak maximus hero vii kullanıyorum. Soğutucum da corsair h80i. Başlarda bende sıcaklıklardan şikayetçiydim. Öğrendim ki bazı anakartlar bu işlemciye default olarak yüksek Vcore voltajı veriyormuş. Biostan voltaj değerini düşürünce sıcaklıklar 10 derece düştü. Şimdi boşta 30 yukte maksimum 65 derece alıyorum.

Bende de 4790k var anakart olarak maximus hero vii kullanıyorum. Soğutucum da corsair h80i. Başlarda bende sıcaklıklardan şikayetçiydim. Öğrendim ki bazı anakartlar bu işlemciye default olarak yüksek Vcore voltajı veriyormuş. Biostan voltaj değerini düşürünce sıcaklıklar 10 derece düştü. Şimdi boşta 30 yukte maksimum 65 derece alıyorum.
Hocam peki ne kadar voltaj vermem lazım? Şu an biosta 1.030 V gözüküyor ama sıcaklık yine yüksek ve işlemcinin frekansı asla 3.6nın aşağısına düşmüyor boşta olsa bile.

Biraz önce Asustan cevap geldi. Ben adamlara eskiden 20 derecede çalışıyodu şu an 40 derece diyorum adamın verdiği cevaba bakın:

Tarafımıza göndermiş olduğunuz görselde işlemcinin %2 civarında çalıştığı görülmektedir. Bu durum işlemcinin maksimum hız olan 3.60Ghz'in %2 sini kullandığını göstermektedir. Microsoft işletim sistemi kullanılan hiç bir uygulama olmamasına rağmen arka planda çalışan veriler nedeniyle işlemcinin belli oranda kullanılmasını sağlamaktadır. İşlemci ısısı 100 derecenin üzerine çıkabilmekte ve fan yardımıyla bu ısı kullanıma göre düşebilmektedir. Belirtmiş olduğunuz 40 derece ısı normal düzeylerde olup, bios üzerinden ayarlayabileceğiniz farklı bir işlem bulunmamaktadır.

Hocam peki ne kadar voltaj vermem lazım? Şu an biosta 1.030 V gözüküyor ama sıcaklık yine yüksek ve işlemcinin frekansı asla 3.6nın aşağısına düşmüyor boşta olsa bile.

Biraz önce Asustan cevap geldi. Ben adamlara eskiden 20 derecede çalışıyodu şu an 40 derece diyorum adamın verdiği cevaba bakın:

Tarafımıza göndermiş olduğunuz görselde işlemcinin %2 civarında çalıştığı görülmektedir. Bu durum işlemcinin maksimum hız olan 3.60Ghz'in %2 sini kullandığını göstermektedir. Microsoft işletim sistemi kullanılan hiç bir uygulama olmamasına rağmen arka planda çalışan veriler nedeniyle işlemcinin belli oranda kullanılmasını sağlamaktadır. İşlemci ısısı 100 derecenin üzerine çıkabilmekte ve fan yardımıyla bu ısı kullanıma göre düşebilmektedir. Belirtmiş olduğunuz 40 derece ısı normal düzeylerde olup, bios üzerinden ayarlayabileceğiniz farklı bir işlem bulunmamaktadır.

Dostum söylediğin voltaj gayet düşük aslında ancak senden ricam biosta Vcore okuduğun yerin resmini atabilir misin? Seni daha doğru yönlendirebilmem için önemli.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı