i7-4790 sistemde FPS yüksek fakat kasma hissiyatı var

Ahmet Metin

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar herkese merhabalar,

Bu sorunu mayıs ayından beri yaşıyorum. Sanırım micro sttutering mi diyorlar tam emin değilim ama aşağıda açıklayacağım. Uzun zamandır bilgisayara oturmadığım için de pek umursamıyordum ancak son zamanlarda bilgisayarda takılmaya başladım. Yeni bir 2. el ekran kartı aldım sorunum çözülür diye çözülmedi. İyice uyuz oldum. Sorunum şudur;

FPS konusunda bir sorunum yok. i7 4790 ve GTX 750 Ti kullanıyorum. Biliyorsunuzdur ki ikisi de kendi bölümünde güçlü parçalar. Valorant oynuyorum şu sıralar mesela 200-300 FPS alabiliyorum. Ancak sorun şu ki; bu sıf tek bir oyun da değil, her oyunda, bilgisayarın genelinde olan bir problem. FPS yüksek olmasına rağmen oyunlarda kasma, yırtılma, takılma, silahla ateş ederken, spray atarken böyle geriliyorum bütün grafikler takılıyor kasıyor vs. yani oyunu 144 Hz gibi oynayamıyorum. Sanki FPS 60 ve 60 Hz'de oynuyorum.

Ekran kartım problemliydi zaten dedim ondandır kesin gittim 2. el temiz bir GTX 750 Ti aldım yine aynı kafayı yedim. Bu sorun mayıs ayında olmaya başlamadan önce 144 Hz monitör almıştım. Her şey çok mükemmeldi akıcılık vs. FPS oyunu delisiyim ve süper oynamaya başlamıştım falan bu sorun durduk yere bir sabah uyanıp bilgisayarı açtığımda başladı açıkçası. Çok araştırdım, her şeyi denedim. Denediklerim;

Oyunları sorunsuz başka harddiske aktarmak,
Ekran kartı değiştirmek,
Priz değiştirmek (elektrik tesisatıyla alakalı bir durum olabileceğini okudum internette),
Monitörün yanından modem ve hoparloru kaldırdım (internette okudum),
Format,
DDU ile temiz driver kurulumu,
Ekran kartı Hz'sini 143 sabitleme (monitör hz testlerinde 143.9 falan çıkıyor ondan dolayı denedim),
V-Sync açma,
FPS'yi 144 sabitleme,
Tüm NVIDIA güncellemelerini denedim neredeyse eskiden yeniye,
Kasayı zaten sürekli temizlerim 2-3 ayda bir termal macun değiştiririm bunda da sorun yok,
Hpet kapatma,
Displayportla bağlıyorum. HDMl bağlantı da denedim, değişiklik yok.

Diyeceğim şu ki neredeyse her şeyi denedim ama sonuç elde edemedim. Monitörden kaynaklı bir sorun olabileceğini düşünüyorum ama bir anda olan bir şey sonuçta anlam veremediğim o yani. Dün çok iyiyken, bu sabah hiç bir değişiklik olmamasına rağmen çok kötü öyle düşünün.

Sistemim;
  • i7-4790
  • GTX 750 Ti (ASUS STRIX OC version)
  • 8 GB 1600 MHz RAM
  • H81M-D ASUS anakart

Kısacası tüm oyunlarda, bilgisayarın genelinde bu var. FPS oyunları oynayamaz oldum. Bu bilgisayarda sadece LoL mu oynayayım yahu, sevmiyorum oynamayı. Bunu yaşayan, çözmüş olan, tecrübeli arkadaşlar beni bilgilendirebilirse hayıra girmiş olurlar. Bu sorunu çözebileceğim kişi dilesin benden ne dilerse.

İyi forumlar herkese.

Son düzenleyen: Moderatör:
İşlemci sıcaklığınız nedir hocam?

Ekleme: Ekran kartı sıcaklığınızı da belirtebilir misiniz?

Merhabalar ilginiz için teşekkürler, şu an çok format attığım için değerlerin olduğu fotoğrafları bulamadım ama işlemci ve ekran kartı sıcaklıkları gayet idealdi bir konumda vardı orada sorun görmemişlerdi.
İşlemci sıcaklığınız nedir hocam?

Ekleme: Ekran kartı sıcaklığınızı da belirtebilir misiniz?

Detaylı konum burdadır. dilerseniz inceleyebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı