i7 4790 vs i5 4670K hangisi tercih edilmeli?

Eğer 3 sene kullanacaksan İ5 4670K yeterli olacaktır.

Gözlerden kaçan nokta; 4670K'nın overclock ile sorunu çözebileceği noktalarda 4790'ın zaten böyle bir sorun yaşamayacağıdır. 4670K'ya overclock yaparak ancak 4790'ın performansına erişebilirsiniz, bu durumda da 4790'a nazaran daha yüksek ısılarda çalıştırmak durumunda kalırsınız işlemcinizi. Haswell-Refresh'in Haswell'e nazaran ısı sorununu çözmede daha ileride olduğunu da dikkate almak lazım.

O zaman i5 4670K alıp iyi bir anakart almak daha mantıklı olur ne kadar pek katkısı olmasada.
Anakartın katkısı O.C konusunda olur. Anakart ne kadar iyi olursa o kadar yüksek O.C yapılabilir.

Anakartın katkısı O.C konusunda olur. Anakart ne kadar iyi olursa o kadar yüksek O.C yapılabilir.
Extreme overclock yapmam zaten ne zaman işlemci tökezlemeye başlar o zaman yaparım. Bu gidişle i7 4790 almak daha iyi gibime geliyor.

Hyper Threading Teknolojisini şöyle düşünebilirsin. Şu aşağıdaki video'yu incelerken üstteki işlemciyi 4670K, alttakini 4790 olarak düşünelim. Eğer videoyu dikkatli incelersen, 4790 olarak tasvir edilen işlemcide HT olduğu için veriler daha çabuk okunur.

Yalnız bu özellik daha çok 3 boyutlu programlarla uğraşanlar için yada Video düzenleme gibi ağır işlerle uğraşanlar için daha verimli olur.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Kesinlikle Intel i5 - 4670 K 'yı alırdım.Yarın bende 4670K yı alacağım.

Yada yorumumu şöyle değiştireyim. Örneğin 4790K (4790'ı bulamadım) ile 4670K arasında şöyle bir fark var. Crysis 3'te gördüğüm üzere 3 FPS fark görünüyor 4790 ile eşit olacaklardır, BF4'te ise 13FPS fark var görünüyor ama 4790 kullanırsan bu fark 7-8 FPS'ye düşer muhtemelen.

İnsan beyni 25 karaden sonra görüntüleri hareketli olarak algılar. Bu işlemciler 25 FPS'den üstünde olduğundan görüntüde farkı anlayamıyacaksın.

Şimdi baktım i7+H97 çipsetli bir anakart 44TL daha fazla geliyor.

3 sene kullanacaksan i7 al ama anakartını z97 yerine H97 çipsetli bir anakart seçip artan parayı ekran kartına ekle yada ekran kartına yetmiyorsa SSD al.
Aslında duruma göre değişir. Eğer geçen süre zarfında halâ iyi performans verecekse değiştirmem. Onun yerine ekran kartını güncellemeyi seçerim.

Bu anakartı seçmemde ki sebepte fiyatının makûl seviyede olmasındandır. H97 çipsetli anakart almak daha çok yararıma olacaksa önerilere açığım.

Şimdi baktım seçtiğin anakartın özelliklerine, güzel aslında. Eğer online oyun oynayacaksan lag oluşumunu engelliyor, oyunlarda FPS değerlerini yükseltiyormuş, entegre ses kartı daha iyi ses veriyormuş. H97 seçsen bu özellikte anakart bulamayız.

Bende ikilemde kaldım şimdi doğrusu Neyse karar senin iki sistemde oyunlar için yeterli. Yalnız i7'li sistemde seçtiğin anakart daha iyi, onu al çünkü diğerinde bu özellikler yok görünüyor eğer yanlış bakmadıysam.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…