i7-4790K İşlemci 2400 Mhz Ram Destekler mi?

• Konuyu başlatan A54
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 5
  • Görüntüleme 5B

A54

Hectopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
İyi geceler. Sorum açık, başlıkta da belirttiğim gibi.

Bir sistem toplamaktayım. Alacağım anakart 3200 Mhz'e kadar destekliyor. İşlemcim ya 4790 ya da 4790K olacak. Render alacağım için bellekleri 2133 veya 2400 Mhz düşünüyordum ki İntel'in sitesinde kafamı karıştıran bir yazı gördüm. 4790K için bellek desteği 1333-1600 yazılmış.

Bu durumda 1600 Mhz'den yüksek ram almam boşa masraf mı olur?

Şimdiden teşekkür ederim.

XMP açık olduğu durumda hızları en yüksek değerine çıkar yani kullanabilirsiniz. XMP kapalı olduğunda ramler 1600mhz çalışır. Render yüksek frekanslı ram seçilebilir. 4790K sorun çıkarmaz.

XMP Profile bir RAM ile, anakart destekliyorsa o hızlara çıkman mümkün ama stabilite sorunları olması yüksek ihtimal. Onun yerine 1866 MHz CL9 alıp bir miktar OC yapabilirsin, 2400 MHz CL11 yerine daha stabil çalışacaktır. İdeal olarak 1600 MHz almanı öneririm ama illa OC tecrübesi yaşamak istiyorsan ve testlerde biraz daha iyi sonuçlar almak istiyorsan 1866 CL9 da fazla sorun çıkarmadan stabil çalışır.

Yorumlarınız için çok teşekkür ederim. Fakat bir sorum daha var. Şimdiye katar hep kıt kanaat render aldım. Bu sistem toplayacağım ilk render+oyun sistem olacak, dolayısıyla merak ediyorum.

1600 Mhz ile 2400 Mhz arasında dişe dokunur bir fark olur mu? Render alırken, yüzde bazında, süreyi ne kadar aşağı çekeceğine dair bir şey söylenebilir mi?

1600 MHz ve 1866 MHz arasında büyük bir fark olmaz, 2400 MHz ile ne kadar fark olur bilmiyorum çünkü render ile ilgili bir iş yapmıyorum. Sorun şu ki; Eğer 2400 MHz RAM alır ve o hızda kullanmaya çalışırsan, render'ın ortasında stabilite sorunu yüzünden mavi ekran görme ihtimalin az olmayacak. 1866 MHz için bile Intel stabilite garantisi vermiyorken, 2400 MHz kesinlikle riskli bir girişim olur.

1600 MHz ve 1866 MHz arasında büyük bir fark olmaz, 2400 MHz ile ne kadar fark olur bilmiyorum çünkü render ile ilgili bir iş yapmıyorum. Sorun şu ki; Eğer 2400 MHz RAM alır ve o hızda kullanmaya çalışırsan, render'ın ortasında stabilite sorunu yüzünden mavi ekran görme ihtimalin az olmayacak. 1866 MHz için bile Intel stabilite garantisi vermiyorken, 2400 MHz kesinlikle riskli bir girişim olur.

Stabilite benim için, en azından bir sene kadar, çok önemli. Yorumlarınızı göz önünde bulundurarak tercihimi 1600 Mhz'den yana kullanacağım. Tavsiyeniz için çok teşekkür ederim.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı