i7-4790K sisteme PSU ve ekran kartı tavsiyesi

hayta332

Hectopat
Herkese merhaba, yaklaşık 5 senedir kullandığım bilgisayarda, son zamanlarda oyun esnasında birden kapanmalar yaşamaya başladım ve sorunu araştırdığımda PSU kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Stres testi sırasında da ekran kartını seçmeden normal seviyelerde, ekran kartını seçtiğim anda bir süre sonra reboot duruma geçiyor. Şu anda sistemin üzerinde gelen Xigmatek Tauro XTK-TB-0500B 80+Bronze modeli bulunuyor. Corsair, FSP, Cooler Master ve EVGA'nın ürünlerine baktım ve EVGA GQ-1000W 80+Gold modelini düşünüyorum. İleri de ekran kartını da değiştirmeyi düşündüğüm için Watt olarak biraz yüksek bakmaya çalıştım. Bahsettiğim PSU nasıldır ya da sistemime uygun PSU önerebilecek olan var mı? Bu sisteme uygun dar boğaz yapmayacak 8 GB'lık tavsiye edebileceğiniz model nedir?

Sistem özellikleri;
  • Intek i7-4790K 4.0GHz (Max 4.4GHz)
  • NVIDIA GTX 760 2 GB ekran kartı
  • ECS Z87 anakart
  • 16 GB DDR4 RAM

Bence 1000W çok gereksiz olur. Günümüzde en güçlü sistemler için dahi 650W PSU yeterli. FSP Hydro 75üW Gold modüler güç kaynağına bakmanızı öneririm, en iyi PSU'lardan. 8 GB derken ekran kartından mı bahsettiniz? Eğer öyleyse 1660S veya 2060 güzel gider.

AMD'nin ekran kartları piyasada çok uygun fiyatta ancak nVidia kalitesini ortaya koyuyor. Ekran kartı olarak 8 GB bakmıştım belirtmemişim, MSI Gtx 1070 GamingX ve Evga 1070Ti modellerine baktım. RTX serisinin fiyatları malum o yüzden bunlara baktım, ek olarak 1660S'e de bugün bakabildim. Yalnız 6 GB olarak gözüküyor bahsettiğiniz iki model. Aslında ekran kartı bakımında Asus'un Rog Strix serisi de 3 fanlı olması açısından MSI'ın önüne geçiyor gibi. O yüzden net bir karar veremedim.

Kesinlikle RX 570 Extreme OC ısrarla tavsiye ediyorum. PSU olarak
Gametech GTP-600 600W 80 Plus Bronze Power Supply PC Güç Kaynağı

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı