i7 4790K'ya en fazla ne takılabilir?

Astaryus

Hectopat
Arkadaşlar yıllar sonra hayalim olan PC'yi kurdum. Sıvı soğutma 1080 ve i7 4790K ile Z97 anakart var. Bu sistemi almak için Ryzen sistemimi sattım. Şu an işlemciyi 4.7 base clock ilk iki çekirdeği de Turbo ile 4.9'da çalışacak şekilde overclockladım. Daha fazlasını çok rahat kaldırıyor ancak işlemci fanım izin vermiyor. Yakında bir sıvı soğutucu alırsam devamına bakarım. Ek olarak işlemci ocli olsun ya da olmasın sıcaklıklar sürekli atlıyor. MX macun sürdüm hatta fanın iyi oturup oturmadığından emin olmak için kaç kere söküp baktım. Sıcaklıklar çok ani değişiyor boşta 27'den birden 30'a 40'a çıkıyor yüke sokunca ise 50'den 70'e yüksek voltajlar denerken 90'a çıkıyordu. Soğuma da aynı şekil gerçekleşiyordu. Bu işlemcinin yüzeyinin ufaklığıyla alakalı olabilir mi? Diğer sistemimde i7 5930K var o bildiğiniz gibi bu işlemcinin neredeyse 3 katı ona ne kadar voltaj verirsem vereyim böyle bir durum yaşanmıyor. Ek olarak şu anda tekli çekirdek performansı CPU-Z de 540, internetten baktığıma göre R9 3950X ile aynı değerler. Tabii çoklu çekirdekte 4C8t olması durumuyla biraz geride kalıyor. Bu işlemci sizce hangi kartları besleyebilir? RTX 2080 takanları gördüm sizce fazla mı kaçar yoksa sağlam bir soğutucuyla 5 GHz'ya da o civar bir şeye çıkartırsam üstesinden gelebilir mi? 2K da kesin yeter diye düşünüyorum ama benim merak ettim 1080p de yeterli olabilir mi?

Düşüncesi olan yok mu?

Son düzenleme:
1080 besler ama 2080 besleme şansı düşük fakat şunu unutmayın darboğaz kötü ya da zararlı olan bir şey değil.

Geri
Yukarı