i7 5700HQ Undervolt

Rocky Balboa

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba, işlemcime Intel Extreme Tuning Utility ile Undervolt yapıyorum (-0.50). Gayet stabil şekilde kullanıyorum ve sıcaklıkta da kayda değer düşüş yaşıyorum. Fakat bilgisayar her kapanıp açıldığında tekrar yapmam gerekiyor, bunu nasıl kalıcı hale getirebilirim?
Arkadaşlar yardımcı olabilecek biri yokmu?

Son düzenleme:
Termal macunları 1 haftada 4 kere değiştirdim belki bol sürmüştürüm belki az diyerek kontrol ettim.
İntel extreme utilty ve throttle stop programlarını kullandım ikisindede -0.50 mv yaptığımda maksimum 1 dakika oyun oynuyorum sonra mavi ekran çıkıyor.
Bu arada intel extreme utilty de voltaj düşürdüğün sayfada sağ altta save var oradan kaydet.
Sol sekmelerdede profile var ordan profil oluşturmayı dene eğer mavi ekran kapanma vs almıyosan ayarların kayıtlı kalıyor.

Termal macunları 1 haftada 4 kere değiştirdim belki bol sürmüştürüm belki az diyerek kontrol ettim.
İntel extreme utilty ve throttle stop programlarını kullandım ikisindede -0.50 mv yaptığımda maksimum 1 dakika oyun oynuyorum sonra mavi ekran çıkıyor.
Bu arada intel extreme utilty de voltaj düşürdüğün sayfada sağ altta save var oradan kaydet.
Sol sekmelerdede profile var ordan profil oluşturmayı dene eğer mavi ekran kapanma vs almıyosan ayarların kayıtlı kalıyor.
-50mv 5700hq için çok fazla.

-40 veya en kötü -30mv olarak stabill kulanırsın ama dediğim gibi 5700hq her türlü ısınıyor.

Hangi marka termal macunu kullandın?

Ben oyunlarda turbo fan açarak kullanmaya alıştım o yüzden ısınma sorunu yaşamıyoruım.

Turbo fanı hiç kapatmıyorum zaten.
Kullandığım macun standart coolermaster küçük 1 2 gramlık tüplerinden
i7 5700HQ için çok fazla demişsin sende -0.50 ayarında kullandığını yazmışsın bende aynı ayarda denedim kullanılmıyor.
-0.40 -0.30 ayarlarında ısıda hiç düşüş yaşamıyorum.
Sadece -0.50'de sıcaklıklar düşüyor ama 1 dakika sonra 102 dereceye ulaştığında mavi ekran geliyor.
Bir de Turbo seçeneğini kaldırdığımda ısılar maks 95 derece oluyoe ama yetersiz kaldığından oyunlar kasıyor bu sefer.

Turbo fanı hiç kapatmıyorum zaten.
Kullandığım macun standart coolermaster küçük 1 2 gramlık tüplerinden
i7 5700HQ için çok fazla demişsin sende -0.50 ayarında kullandığını yazmışsın bende aynı ayarda denedim kullanılmıyor.
-0.40 -0.30 ayarlarında ısıda hiç düşüş yaşamıyorum.
Sadece -0.50'de sıcaklıklar düşüyor ama 1 dakika sonra 102 dereceye ulaştığında mavi ekran geliyor.
Bir de Turbo seçeneğini kaldırdığımda ısılar maks 95 derece oluyoe ama yetersiz kaldığından oyunlar kasıyor bu sefer.
-50mv ile stabil olmamıştı bir zaman sonra bende mavi ekran yedim.

Termal macunu düzgün uyguladığından emin ol, fazla sürdüysen oda zarar.

Termal macunu yaydırıp sürdüysen öyle sürme, tam işlemcinin üstüne küçük bir tane gibi bırak ve üstüne bakır bloğu kapat o kendi yayılsın.

Laptop soğutucusu yoksa kullanmak işe yarayabilir ama dediğim gibi her türlü ısınıyor işlemci.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı