i7 5820k Sistemde Sıvı Soğutma Ne Kadar Gerekli?

StarDust09

Hectopat
Yer
Manisa/Edirne
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Herkese merhaba arkadaşlar. Resimdeki sistemi toplamayı düşünüyorum. Öncelikle bu sisteme bu kasaya şunu ekle şunu çıkar diye önerebileceğiniz bileşenler var mı? Varsa nedenleriyle beraber yazarsanız çok sevinirim. Bu sistemi uzun süreli yüksek performanslı oyunlar için toplamayı düşünüyorum video render gibi bir amacım yok. DDR4 ve 6 çekirdekli Intel i7 5820k seçmemenin sebebi biraz da geleceğe yönelik bir sistem topluyor olmam yani beni bundan 6-7 yıl sonra da ufak parça değişimleri ile rahatça götürsün istiyorum. İlerde ikinci bir GTX970 bağlamayı düşünüyorum SLI ile bunu da göz önünde bulundurarak 1100 wattlık bir PSU her şeyiyle yeter değil mi? Son olarak başlıktaki sorum ise bu sistemin işlemcisine sıvı soğutma takmalı mıyım yoksa standart bakır borulu aliminyum soğutucular da iş görür mü? OC yapacak mısın diye soracak olursanız anakartın default OC ayarlarının üstüne çok çıkmayı düşünmüyorum yani öyle abartı bir OC yapmayacağım. Şimdiden ilgilenen ve üşenmeyip cevap veren arkadaşlara çok teşekkür ediyorum kolay gelsin cümleten.

Adsız.png

Kasaya çok fazla harcamışsınız gerek yok onun dışında iyi.

Not : GTX 970 için 600 watt yeterli SLI yapacaksanız en fazla 800-850 watt alın yeterli.

Not 2 : OC yapacaksanız tabiki sıvı soğutma alın ama Overclock'u fazla abartmayacağım dediğiniz için Cooler Master Seidon 120V yeterli olucaktır kardeşim :)

iyi günler :)

İlerde SLI yapmayı düşündüğüm için Full Tower kasalara bakıyorum ve kasanın gerçekten sağlam ve uzun ömürlü olması önemli benim için içine patates koymuyoruz sonuçta :D Önerinizi dikkate aldım teşekkür ederim

Ben teşekkür ederim :)

Not : Aerocool yerine Thermaltake'ın V51 veyahut V71 almanı tavsiye ederim kendim kullanıyorum cidden uzun ömürlü.

iyi günler :)

V71 in fan yuva sayısı falan çok iyiymiş gerçekten ancak açıkçası ben cafcaflı bir kasa istiyorum sade duran bir kasadan yana değilim nedense. Zevk meselesi sanırım :) Bunu söylememe rağmen Corsair Graphite serisi çok hoşuma gidiyor onu da alabilirim valla :D

Evet vatana gidip incelemiştim canlı olarak gerçekten hoş ve sade tasarımı var ayrıca beyaz da çok asil duruyor ancak beyaz olması korkutuyor da aynı zamanda çizilme falan olursa çok belli olacağı için

Önerilerin için teşekkür ederim. Kingston Savage ile Samsung 850 Evo'nun benchmark karşılaştırma testlerini nereden bulabilirim acaba? Samsung 850 Evo ismini çok duyuyorum çünkü ve Recep'in yaptığı incelemeleri de okuyor ve izliyorum. PSU gücünü düşüreceğim sanırım ama Corsair Graphite 780t aldığımı varsayarsak içinde PSU olmayan hali 800 liranın biraz üstünde şuan. 850 watt PSU aldığımı düşünürsek ve 80plus alacak olursam 800+500 lira gibi bir rakam vermem gerekiyor daha pahalıya gelmiyor mu?

Edit: Corsair HXi 80plus 850W PSU şuan vatanda 792 lira. Corsair Graphite 780t 832 lira. 792+832=1624 lira. 1624>1087 lira.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı