i7-6700 3.40 GHz kendi kendine GHz düşürüyor

• Konuyu başlatan EXA55
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 18
  • Görüntüleme 490
Acaba Dediğiniz bu RAM'den kaynaklı olabilir mi? Yüksek performansta kullansa 3.40GHz sabit kalması lazım.
Normal şartlarda 2133MHz üstü RAM'lerde hep aynı frekanslara varır. (OC yaptırmıyorsa o başka)
(Bu programı indirip denetleme yapın bakalım SM BUS sürücülerinde sıkıntı varsa güncelleme yapacaktır)
CCleaner, Advanced System Care, IObit Uninstaller, Avast kullanıyorsanız kaldırın bunları.
Güncelleme bulunmuyor.

Windows 11 mi kullanıyorsunuz? (belki modla falan yapılabiliyor Valorant açmada sıkıntı yaratabilir diye)
Hayır 10.

Dosya Ekleri

• Screenshot_23.png
    Screenshot_23.png
    8,2 KB · Görüntüleme: 19
Hocam 3 sorunuzun da cevaplarını nasıl alacağım konusunda yardımcı olabilir misiniz? BIOSu daha dün sıfırladım. Driverlarımın güncel olduğunu düşünüyorum ancak emin değilim. 3. parti yazılımdan kastınız nedir?

En yüksek aldığım sıcaklık 50 derece oldu. Yine de sıcaklık kaç olursa olsun fark etmeksizin giriyor bu droplar.
Hocam dün BIOS sıfırladıysanız yüksek ihtimalle Intel Turbo Boost ve benzeri özellikleri devre dışı kalmış olabilir. Bence optimum BIOS ayarları yapmayı deneyin.

H110 çipseti konusunda pek bir bilgim yok, bunun için ayrı bir konu açmanızı öneririm.

Arkadaşlar 3 gündür üzerine çalışıyorum. İşlemcim durduk yere 3200MHz'den 800MHz'ye çekiyor ve ağrı droplar yiyorum 10 saniye gibi aralıklarla yaşıyorum. Termal macununu falan yeniledim sıcaklık değerleri de yüksek değil ama kafasıan göre MHz düşürüyor. Her oyunda aynı bu olay.
Sistem özelliklerim:
RX 580 8 GB.
Intel i7-6700 3.40 GHz.
Anakart: OEM H110.
RAM'ler: 16x2 Hyper furry 3200MHz DDR4.
500 GB SSD 2 TB HDD (testleri yapıldı problemi yok)
Sadece işlemciyi tek başına stress testine sokabilir misiniz? Stress testinde çektiği güç değerini ve sıcaklığı da kontrol eder misiniz?

Windows Update kontrol edin. İşlemciye OC yapmalık bir şey denediniz mi acaba?
Ben denemedim fakat kasa 2.el bilemiyorum onu.

Sadece işlemciyi tek başına stress testine sokabilir misiniz? Stress testinde çektiği güç değerini ve sıcaklığı da kontrol eder misiniz?
Hangi ayarlarda ve kaç dakika yapayım?

Dosya Ekleri

• Screenshot_2.png
    Screenshot_2.png
    12,9 KB · Görüntüleme: 16
Hocam dün BIOS sıfırladıysanız yüksek ihtimalle Intel Turbo Boost ve benzeri özellikleri devre dışı kalmış olabilir. Bence optimum BIOS ayarları yapmayı deneyin.

H110 çipseti konusunda pek bir bilgim yok, bunun için ayrı bir konu açmanızı öneririm.
BIOS sıfırlamadan önce de aynı hata devam ediyordu

Optimum BIOS ayarlarını nerden bulabilirim?

Son düzenleme:

Geri
Yukarı