i7-6700K Hız Aşırtma

FeelFree

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Editör
Evvela takriben 10 yıla dayanan bir hız aşırtma mazimden dolayı teferruatları sıfırdan, hiç bilmeyen birine göre izah etmenize lüzum yok. Duruma gelecek olursak; an itibarıyla kullanmakta olduğum Asus Z170-a anakartım, i7 6700k işlemcim ve bunlara eşlik eden H80i v2 soğutmam ışığında başlamak isterim. Kasa içi soğutmam mükemmel denebilecek düzeyde. İşlemcimi 4.6 [email protected] voltta stabil olarak çalıştırmaktayım. Sıcaklıklar Prime95 kullanmadığım sürece olağan düzeylerde. 4.7 GHz'de 1.5v civarlarında stabiliteyi yakaladım fakat bu Skylake için yüksek bir voltaj, en azından 7/24 çalıştırmak için. Daha düşük voltajlarda çalıştırılabilmek adına fikir sunabilecek olan varsa sevinirim. Turbo Boost'u kapatıp yoluma devam etsem katkısı olur mu? Bu arada tüm "Power Saving" seçenekleri disabled. Sistem hep 4.6 GHz'de çalışıyor bundan feragat etmek istemiyorum, etmeli miyim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Evvela takriben 10 yıla dayanan bir hız aşırtma mazimden dolayı teferruatları sıfırdan, hiç bilmeyen birine göre izah etmenize lüzum yok. Duruma gelecek olursak; an itibarıyla kullanmakta olduğum Asus Z170-a anakartım, i7 6700k işlemcim ve bunlara eşlik eden H80i v2 soğutmam ışığında başlamak isterim. Kasa içi soğutmam mükemmel denebilecek düzeyde. İşlemcimi 4.6 [email protected] voltta stabil olarak çalıştırmaktayım. Sıcaklıklar Prime95 kullanmadığım sürece olağan düzeylerde. 4.7 GHz'de 1.5v civarlarında stabiliteyi yakaladım fakat bu Skylake için yüksek bir voltaj, en azından 7/24 çalıştırmak için. Daha düşük voltajlarda çalıştırılabilmek adına fikir sunabilecek olan varsa sevinirim. Turbo Boost'u kapatıp yoluma devam etsem katkısı olur mu? Bu arada tüm "Power Saving" seçenekleri disabled. Sistem hep 4.6 GHz'de çalışıyor bundan feragat etmek istemiyorum, etmeli miyim?

Şunu incelesene gerçi kesin incelemişsindir ama tıkla

@FeelFree Load Line Calibration otomatikte mi? Değilse kaçıncı seviyede? 1.4v ve oyunlarda 70-80 derece olması yüksek geldi bana. Ben kendi i7 6700K işlemcime 1.31v veriyorum 4.6ghz için. Oyunlarda 58-60 civarı seyrediyor.

Level 5 kullanıyorum. Fakat şöyle ki; imzandaki sistemi baz alarak kullanmakta olduğun anakartın mosfet kalitesi ve soğutması, faz sayısı benimkinden oldukça iyi. Ayriyeten her i7 6700k aynı voltajda aynı saat hızında çalışmaz işlemcinin silikon kalitesinden mütevellit. Verdiğin voltajda daha düşük saat hızında ben de benzer sıcaklıklar elde ediyorum. Yapmış olduğun ayarları fotoğrafla paylaşır mısın ?

@FeelFree

Image (1).jpg Image-1.jpg Image-2 (1).jpg Image-3.jpg

Eğer extreme overclock düşünüyorsanız, işlemciye ihs mod, delid işlemi yapmanız gerekiyor..

Çünkü intelin işlemci çekirdeği üstüne kullandığı termal macun, soğutmanız ne kadar iyi olursa olsun belirli bir voltaj ve hızdan sonra ısıyı istenilen düzeyde soğutuya aktaramıyor..

Bence risk almanıza gerek yok, şu anki stabil oc değerleriniz gayet iyi görünüyor..

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı