i7 6700K ve Hyper 212 Evo Overclock

Gideon

Kilopat
Daha fazla  
I7 6700K işlemciye OC Genie ile OC yapıldığında işlemci ömrü kısalır mı ?
Soğutucum Hyper 212 Evo.

Son düzenleyen: Moderatör:
Eğer çok zorlamazsanız hiçbir sorun çıkmaz.Bende bu soğutucuyu i5 6600k ile kullanıyorum(O.C.sız) ve boştayken 30,yükteyken 50 dereceyi geçmiyor.Zaten OC. yapsam bile yükteyken 60'ı göremeyeceğine inanıyorum.

@Gideon Arama motorunda kısa bir gezintiye çıkarsan daha önceden açılmış tonlarca konuya ulaşabilirsin.
Yinede uzun uzun açıklamasını yapalım : Bilinçli bir biçimde yapılan OC zarar değil, fayda sağlar.
Ömründen elbette bir miktar kırpılma olacaktır, bu zaten doğanın kuralı.

O işlemciyi 10 sene sonra hiçbir OC işlemi uygulamasan dahi çöpe atacaksın çünkü çağın oldukça gerisine kalacak.
Bilinçli bir biçimde hız aşırtma uyguladığında da 10 sene kullanıp çağın gerisinde kaldığı için çöpe atacaksın.

Yani sen bu işlemciyi bozulana kadar, ömrünü tüketene kadar kullanabileceksen işte o zaman bir anlamı olur işlemci ömrünün.

Bak, ben de FX4100 kullanıyorum sonra derece ucuz ve işimi gören bir işlemci. İmkanlar dahilinde stabil olarak çıkabildiğim son frekans hızında voltajlı çalıştırıyorum senelerdir. Sırf bu yüzden işlemcimi çöpe mi attım? Hayır çünkü çağın gereksinimlerini halen karşılıyor.
Bundan 5 sene sonra da çalışacak bu işlemci ancak çağın gereksinimlerini karşılamadığı için çekmeceye atacağım hepsi bu.

Uzun uzun anlatıyorum, yeter ki yanlış düşünceler oluşturmasın bazıları.
Kaldı ki OC Genie'den bahsediyorsun, manuel olarak voltaj verip sınırları zorlamıyorsun bizler gibi.

Sistem otomatik ayarlıyor hepsini, korkmadan OC uygulayabilirsin ve uzun sürelerce bu şekilde kullanabilirsin tabi anakart ve güç kaynağını da bir öğrenelim. : Video Rehber: MSI OC Genie II Nasıl Çalışıyor? - Technopat

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı