i7 7700HQ HP notebook aşırı yavaşladı

Blacsis

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar 3 yıl önce aldığım HP marka bir dizüstü bilgisayarım var .
Öncelikle özelliklerini sayayım İşlemcim İ7 7700HQ Ekran Kartım GTX 1050 Ram:8 gb 1 TB HDD var.
Bilgisayarım ilk başlarda çok hızlı açılıyordu ssd kullanan bir arkadaşla karşılaştıdıgımda daha hızlı açıldığını hatırlıyorum ama bir süreden sonra açılış gerçekten çok uzamaya başladı anlamsız bir şekilde. Bilgisayarım geç açılıyor, masaüstü simgeler bile bazen geç yükleniyordu. Ben de bu soruna çözümler bulmak için sırasıyla bu işlemleri yaptım.
1- Başlangıçtan bilgisayar ile başlayan bütün programları devre dışı bıraktım
2- Bütün updateleri yaptım Temp , Prefetch, Appdata gibi yerlerde bulunan dosyaları sildim fakat hala görev yöneticisinde bios süresine : 9.6 saniye diyordu.
3-Windows'un kendi sitesinden Recep Bey'in yaptıgı rehber aracılığıyla temiz windows 10 kurulumu yaptım driverleri araştırıp yükledim.
Fakat sonuç hüsran hala bios süresi 8.9 saniye ve ciddi geç açılıyor.

Sanırım bu yavaşlığı çözmenin bir yolu yok. Peki hard diskler kullandıkça böyle yavaşlamalara sebep olur mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Sabit diskler yazıp silme işlemi yapıldıkça yavaşlayabilir. Bu bilgisayarın sorunun toz olduğunu düşünüyorum. İçini açıp bi' süpürge ve ıslak mendille sil. Fanı özellikle temizle, en çok toz fana doluyor. Kenarlara akmışsa termal macun yenilemesi de yapabilirsin.

İşlemci ısınmıyorsa macera aramayın bence. Son güncellemeler ile windows10 bir çok bilgisayarda aşırı yavaşlık problemine neden oldu. Benim bilgisayarımda da benzer sorunlara neden oldu. Ben 2109 toplu güncelleştirmesini ve şubat ayından sonraki güvenlik ve windows güncellemelerini kaldırdıkdan sonra sistem bayağı kendisine geldi.

Cevaplarını için teşekkür ederim sıcaklık sorunum yok bilgisayarımın temizliğimi 2 ay önce yaptım termal macunları yeniledim fanları çıkarıp diş fırçasıyla tozlardan temizledim. Sanırım sorun HDD'nin eskimesinde. Laptop oldugu için ram takmak veya ssd takmak pek mantıklı gelmiyor en iyisi değerini daha fazla kaybetmeden satıp bir masaüstüne geçmek olacak

1)BIOS'u güncelle.
2)Windows 10'u güncelle.
3)Ekran kartı sürücülerini güncelle.
4)Antivirüs programı yükleme yüklüyse de sil kurtul Windows'un içinde antivürüs var zaten.
5)FurMark programını indir ve GPU stress test yap 5 dakika çalıştır en fazla çıkan sıcaklığı yaz bir de CPU burner çalıştır ve işlemci sıcaklığı en fazla kaç dereceye çıkacak sonuçları bizimle paylaş.

Son olarak disk birleştirme yap.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı