i7 7700K O.C yapma

dodo0867

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar işlemcim i7 7700k, soğuıtucu MSI Frozr L, anakartım ASUS strix Z270H.

Bu işlemciye overclock yapmak istiyorum ama sistemimi riske atmak istemiyorum sınırı 5GHz ise 4.7-4.8 arasında bırakmak istiyorum ama internette aradım bulamadım 7700K için ideal olarak kaç GHz'e yükseltmem gerekli, soğutucuyu falan da göz önüne alarak?

Son düzenleyen: Moderatör:
Dostum onu kendin hafif hafif yükseltme yaparak deneme yanılma yöntemiyle bulucaksın.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu işine yarar umarım.

Bir başka konudan alıntı;

Soğutucun fazla iyi değil, şu sıcak havalarda sıvı soğutma ile gönül rahatlığıyla yapabilirdin. Şu an 4.2 base frekans olduğunu düşünürsek bana göre negative offset voltaj ile 4.3 frekansından başlayıp stability testi yaparak ilerlemen. Voltaj yetersiz olduğu zaman sistem crash verir, işlemci load'da 70 derecenin üstüne geçmez ise rahat bir şekilde ilerleyebilirsin. En düşük voltaj/en düşük ısı demektir. 4.5/1.33V altında kalırsan zarar gelmez.

O işlemciye overclock yapmaya gerçekten ihtiyacın olduğunu sanmıyorum. İlerde lazım olur diye öğrenmekse amacın işlemci voltajıyla beraber çekirdek hızını kademe kademe yükseltirsin sistem açılabilir ama sağlıklı çalışıp çalışmadığını anlamak için stres testleri yaparsın. Her kademe için 15 dakika test yeterlidir. Zaten bir dengesizlik varsa 5 dakika içerisinde sistem kendini yeniden başlatır. O zaman döner çekirdek hızını değiştirmez sadece işlemci voltajı arttırır tekrar 15 dakika teste sokarsın bu arada voltajı arttırdığın için sıcaklıklarda ani artışı takip etmekte yarar vardır. Hava soğutucuyla 7/24 overclocklu kullanacaksan 4.5GHZ'i geçmeni tavsiye etmem.

Bu f11 le felan otomatik overclock olayı varmış gördüğüme göre onu yapıp bırakmam sence mantıklı mı kendim çok bilinçli değilim. Onu yapsam bilgisayar kendini kasmadan ufak bi artış sağlar diye düşünüyorum

Soğutucum için yeterli demişlerdi o yüzden aldım iş görmez mi ?

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…