i7 7700K Sistem Isınmaya bağlı restart sorunu

Corvi

Femtopat
Merhaba arkadaşlar, sorunumu hızlı bir şekilde anlatmaya ve yaptığım adımları açıklamaya çalışacağım.
--PC-- *sy = satın alım yılı.
Anakart: Gigabyte Z270 GAMING K3 sy: 2018.
RAM: G-skill 2x8GB DDR4 3200MHz sy: 2018.
İşlemci: Intel i7 7700K sy: 2018.
İşlemci soğutucusu: Thermaltaake riing silent 12cm (CL-P022-AL12re-a) sy: 2018.
Ekran kartı: MSI GTX 1070 sy: 2014.
HDD1: Kingston SSD 120GB sy: 2010.
HDD2: WDC Caviar Black 500GB sy: 2008.
PSU: Xigmatek 80+ Bronze 600W sy: 2008.
İşletim sistemi: Win 10 Pro orijinal.

Sorun: Normal ve sorunsuz olarak çalışan PC birkaç gün öncesinde oyun oynarken reset atıp yeniden açılmaya başladı.

Çözüm için takip ettiğim adımlar:
1- Harddisklerimde sorun olduğunu düşünüp iki HDD'ye de defrag yaptıktan sonra HD Tune Pro 5.0 ile bad sector taraması yaptım, HDD'ler sağlam gözüktü.
2- Kasayı açıp tüm fanları ve ve CPU soğutma bloğunu temizledim, yeni termal macun alıp macunu değiştirdim. Kasa çok pis değildi en son 3 ay önce temizlemiştim.
3- Fan yerleşimini CPU fan > soğutucu blok > egzoz fanı şeklinde değiştirdim, yani CPU fanı bloğa üflüyor arkasındaki egzoz fanı da dışarıya.
4- HW monitör programı ile CPU sıcaklığını, fan hızlarını ve CPU yüklerini kontrol ettim. Buna göre;
* CPU boşta iken sıcaklıklar 4 çekirdek için 38-42 derece arasında.
* CPU-Z programı ile stress test yaptım, test esnasında CPU yükü %100 iken 10 dakika sonrasında sıcaklık 98 dereceyi gördü ancak PC restart atmadı.
* CPU fan hızı boşta 960RPM yükte ise 1400+ RPM görüyor. Soğutucu istatistiklerine göre 500-1400 RPM arasında olmalı.
5- Tek programa güvenmeyip Speed fan gibi uygulamalarla da sıcaklık değerlerini ölçtüm. Değerler birbirine yakın 1-2 derece oynama var.
6- Ekran kartı fanlarını kontrol ettim düzgün çalışıyorlar, MSI Afterburner ile fan hızlarını ve sıcaklık değerlerini kontrol ettim hepsi normal sıcaklık yükte 70 dereceyi geçmedi.
7- PSU eski olduğundan fan sorunu olabileceğini düşündüm, fan gayet temiz ve düzgün çalışyor kasa üzerinde PSU fan filtresi mevcut. Filtreyi temizledim.
8- Malware ya da virüs ihtimaline karşı tüm HDD'leri formatladım, Partition'ları silip yeniden yarattım, 500GB HDD eski olduğundan yine de bad sector olabileceğini düşünüp HDD'yi ikiye ayırdım 250 250 yaptım.
9- Windows'um orijinal, Microsoft'tan temiz Windows 10 kurulumu indirip USB üzerinden kurdum. Update'lerin hepsini yapıp tüm sürücülerimi güncelledim. (Anakartın websitesi üzerinden)
10- Steam'den oyunları kurup tekrar denemeye başladım. Buna göre;
* Sea of Thieves oyununda CPU yükü %25-45 sıcaklık 80-85 dereceyi gördü ve bir süre sonra reset attı. 500GB'da kurulu.
* Space engineers oyununda CPU yükü %40-%50 sıcaklık 100 dereceyi gördü reset attı. 120GB'da kurulu.
* Frontier pilot Simulator oyununda oyun açıldığı anda reset attı CPU'da yük görünmüyordu. 500GB'da kurulu.
* Elite dangerous oyununda CPU yükü %20-40 sıcaklık 70-80 derece sıkıntı olmadan uzun süre oynadım. Reset atmadı. 500GB'da kurulu.
* Project zomboid oyununda CPU yükü %30-60 (server olduğum için sanırım) sıcaklık 70-80 derece. Reset atmadı. 500GB'da kurulu.

EDIT
11- Windows memory diagnostic ile bellek testi yaptım sorun bulamadı.

Bunların dışında;
* Windows'un kendi Power managment kısmından balanced ya da High performance olarak iki kısmıda denedim değişiklik olmadı.
* Yine Power managment içerisinde CPU ısınmasına yol açabilecek performans ayarını %5'te tuttum ancak yine çözüm olmadı.
* PSU yeterli güç sağlayamadığı için mi yeterince soğutamıyor? Ancak böyle bir sorun daha önce yoktu.
Konu hakkında fikri olan arkadaşlarım yardımcı olursa çok sevinirim. İyi günler iyi çalışmalar.

Son düzenleme:
Sıcaklıkla ilgili sorun olduğu kesin neredeyse. Kullandığınız termal macun nedir? Kule tipi soğutucu ısınıyor mu?
BIOS sıfırlamayı dener misiniz? Memtest86 testi yapar mısınız?

Aldığım macun Rampage TM-130, İletkenlik 1.63w/m-k, termal direnci ise <0.249C/W
Macun terimlerine yabancı olanlar için bu değerler oldukça standart.
Soğutucu bloğu çıkarıp yıkadığımda yerine takmadan önce fön makinesi ile paneller arasında ki su damlacıklarını kuruttum. Kuruturken oldukça ısınıp el yakacak duruma geldi, böylelikle bloğun çalıştığına kanaat getirdim. Blokların zaman içerisinde Isı iletkenliklerini kaybedip kaybetmediğine dair araştırma yaptım ancak kimse bakır metal parçasının 10 yıl içerisinde iletkenlik kaybedeciğini düşünmüyor. Araştırmalarımın çoğunu ingilizce sitelerden yaptım.
- Bios sıfırlamayı denemeyeceğim çünki açıkça ısınma sorunu olduğu belli ve Bios güncelleme yada sıfırlamak ısınma sorunlarıyla direkt olarak bağlantılı değil deniyor. Yeni hardware ile uyumsuzluk olduğunda bios güncellemesine gidilmesi öneriliyor. biosum bu arada ilk version 2016 versiyonu son versiyon V9 olarak 2018 yılında çıkmış. Son ihtimal olarak düşünülebilir.
- Ram test yapmıştım ancak mesaja eklemeyi unutmuşum hemen ekliyorum teşekkürler.

Son düzenleme:
O macunun iletkenlik değeri çok çok düşükmüş. Bütçe verirseniz size güzel bir macun önereyim.
Isı iletkenliği iyi bakır boruların içinde gaz var, o kaçarsa pek iyi olmuyor. Blokların çalışmasına engel bir şey yok, çok uzun süreler hizmet verebiliyorlar:) Sıvı soğutmalardan iyi yönü bu.

Yeni konular

Geri
Yukarı