i7 9700K işlemci sürekli Turbo Boost ile çalışıyor

CanR6

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar;

Anakartım Gigabyte Z390 Aorus Pro ile i7 9700K standart hızlarda kullanıyorum fakat işlemcim sürekli 4.6 GHz hızda çalışıyor yani hiç boşa düşmüyor. Bazen anlık 800MHz olup geri 4.6 GHz oluyor. Bu güç ayarlarım dengeli olarak ayarlı işlem yapmasam dahi 4.6 GHz'de sürekli maalesef. Ayrı yeten işlemci hiç 4.9 GHz Boost olmadı bugüne kadar Turbo ile oyunlarda bile 4.6 GHz'yi geçmiyor. Neden olabilir sizce?

Hocam tek çekirdeği seçtim benchmark testi yaptım strees test yaptım ama 4.6 ghz geçmedi yine

Merhaba arkadaşlar;

Anakartım Gigabyte Z390 Aorus Pro ile i7 9700K standart hızlarda kullanıyorum fakat işlemcim sürekli 4.6 GHz hızda çalışıyor yani hiç boşa düşmüyor. Bazen anlık 800MHz olup geri 4.6 GHz oluyor. Bu güç ayarlarım dengeli olarak ayarlı işlem yapmasam dahi 4.6 GHz'de sürekli maalesef. Ayrı yeten işlemci hiç 4.9 GHz Boost olmadı bugüne kadar Turbo ile oyunlarda bile 4.6 GHz'yi geçmiyor. Neden olabilir sizce?

İşlemcinin kendi sayfasında detaylı frekans değerlerini görebilirsiniz. Maksimum frekans genelde sadece tek çekirdek kullanılırken çıkılacak hızdır, kullanılan çekirdek sayısı arttıkça maksimum OC frekansları düşer. BIOS üzerinden bakın "overclock" değil "turboboost" açıktır. Bunu normal ayarlara getirin %100 düzelecek. Turboboost gerekli durumlarda frekans değerlerini yükseltir ancak K serisi işlemcilerde çarpan kilidi açık olduğu için sınırı siz belirlersiniz, işlemci bir seviyeye kadar kontrol eder. Turboboost'u kapayın, öyle deneyin.

Hocam BIOS'a baktım turboboost devrede mod Advanced standart ve Gaming vardı standart profilde seçiliydi CPU-Z ile tek çekirdek strees testi yaptım ama işlemci asla 4.9 GHz görmedi

Bilgisyarımı alırken 512 GB SSD olarak aldım şu an içinde Kingston rbu SNS 8154P3512GJ diye bir SSD var. Sadece 300 GB kullanabiliyorum.(Nedenini bilmiyorum). Bu bana hiç yetmiyor. Bilgisayarımda DVD sürücü yok. Kaç port var onu da bilmiyorum ama bir de HDD takmak istiyorum. Nasıl yapabilirim? Lütfen yardım edin arkadaşlar.

Oyunlarda FPS düşmesi yiyorum bundan kaynaklı olabilir mi?

Hocam BIOS'a baktım turboboost devrede mod Advanced standart ve Gaming vardı standart profilde seçiliydi CPU-Z ile tek çekirdek strees testi yaptım ama işlemci asla 4.9 GHz görmedi.

Peki frekansın sürekli yüksek olması durumu düzeldi mi?

Sorunu çözdüm sonunda açılışta çalışan programlarda çakışma vardı düzeldi şu an.

Yeni konular

Geri
Yukarı