i9 10900K MSI MEG Z490 ace RTX 4080 uyumluluğu nasıldır?

serhansaman

Hectopat
Merhaba başlıkta da belirttiğim üzere i9 10900K ve MSI MEG Z490 Ace sistem RTX 4080 ile darboğaz yaşar mı tam performansta çalışır mı? Ya da farklı bir şekilde sormam gerekirse bu ekran kartı anakartım ve işlemcim ile uyumlu mudur 2K ve 4K oyun için almayı planlıyorum. RTX 3090 alacaktım fakat almışken biraz daha fazla ödeyip daha uzun yıllar kullanabileceğim bir ekran kartı almak daha mantıklı geldi.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba başlıkta da belirttiğim üzere i9 10900K ve MSI MEG Z490 Ace sistem RTX 4080 ile darboğaz yaşar mı tam performansta çalışır mı? Ya da farklı bir şekilde sormam gerekirse bu ekran kartı anakartım ve işlemcim ile uyumlu mudur 2K ve 4K oyun için almayı planlıyorum. RTX 3090 alacaktım fakat almışken biraz daha fazla ödeyip daha uzun yıllar kullanabileceğim bir ekran kartı almak daha mantıklı geldi.
Bir zamanların en güçlü oyun işlemcisi.Ama biraz eski,darboğaz konusunda emin değilim.

İnternette okuduğuma göre şey denilmiş 2k ve 4k da yük CPU'dan çok GPU üzerine bindiği için darboğaz olmaz denilmiş ama bu okuduklarım 4000 serisi ekran kartları ortaya çıkmadan önce yapılmış yorumlardı.

Bence 2K ve 4K'da darboğaz olmaz sanmıyorum açıkçası Low FPS fazla düşmez 140 AVG alıyorsanız 80 düşer Max arada sadece fazla sağlıklı olmaz 12900k veya 13900k kullanımı gibi bence gayet güzel götürür. Şimdi gelecek bir tayfa ya nasıl darboğaz olmaz nasıl bir iş bu falan darboğaz algısını bilmeyen çok fazla kişi var forumda 12600K ile RX 6900XT'nin darboğaz yapacağını söyleyen tafya mevcut forumda sizin için en sağlıklısı gerçek bir bench yapan birini bulmak yabancı forumlarda.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu arada RTX 4090 ile cayır cayır götürüyor. Birazcık overclock çözersiniz bu işi zaten overclock yapılınca 11900K oluyor :D

Güzel bir videoymuş fikir vermek açısından gördüğüm kadarıyla render gibi işlerle uğraşılmadığı sürece 4090 da 13900k gibi bir işlemcinin performansına kıyasla sadece 20-30 fps kaybı oluyor ki ben 4080 ile ilgileniyorum sanırım öyle çok bir darboğaz problemi yaşamam o zaman keşke videoda 4k performans karşılaştırması da olsaymış.

Güzel bir videoymuş fikir vermek açısından gördüğüm kadarıyla render gibi işlerle uğraşılmadığı sürece 4090 da 13900k gibi bir işlemcinin performansına kıyasla sadece 20-30 FPS kaybı oluyor ki ben 4080 ile ilgileniyorum sanırım öyle çok bir darboğaz problemi yaşamam o zaman keşke videoda 4K performans karşılaştırması da olsaymış.

Video'daki durumla 4K'da daha olumlu bir durum söz konusu olur diye düşünüyorum.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Şurada 4K hocam. Online tabanlı oyunlarda biraz patlama söz konusu ama 12900k ve 13900k oranlı Low FPS %20 falan daha düşük.

Ben de şöyle bir video bulmuştum ona bakıyordum gerçekten çok bir fps kaybı yok gibi duruyor ki dlss 3 yaygınlaştığında 4000 serisi kartların fps değerleri yeni oyunlarda da ha da artacak. 4080 alınabilir gibi geldi bana.
Edit: aynı videoya bakıyormuşuz :D

Geri
Yukarı