i9 12900K sistemde fanlar dönüyor ve hemen duruyor

akanakan

Kilopat
Daha fazla  
RAM
Kingston Fury Beast 16GB 4800MHz DDR5 CL38
SSD veya HDD modeli
Samsung 980 Pro 2TB 7000MB-5100 MB/sn NVMe M.2 SSD
Ekran kartı
MSI GeForce RTX 3080 Ti
Anakart
ASUS ROG MAXIMUS Z690 HERO Intel Z690 Soket 1700
İşlemci
i9 12900K
Son birkaç gündür bilgisayarım bu şekilde açılmıyor. Güç düğmesine bastığımda güç kaynağından ses geliyor ve fanlar dönüyor ama hemen duruyor videoda ki gibi. Her sabah 10-15 dakika en az açmak için uğraşıyorum ve bir süre sonra açılıyor. Denemek için bilgisayarı kapatıp tamamen elektriğini kesip tekrar açtığımda sorun olmadan açılıyor ama akşamdan tamamen kapatıp sabah açmaya çalıştığımda bu şekilde güç almıyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu arada güç kaynağı: ASUS ROG STRIX 1000W 80 Plus.

Son düzenleyen: Moderatör:
Topraklama hattından kastın tam olarak nedir anlayamadım ama akım korumalı priz ile kullanıyorum. Şuan bilgisayar çalıştığı için deneme şansım yok ama yarın başka bir priz veya duvar prizi ile deneyeceğim

Topraklama olmazsa statik elektrik birikmesi olur.

Topraklama olmazsa statik elektrik birikmesi olur.
Şuan için elektriğini tamamen kesmeden bilgisayarı kapattığımda sorunsuz açılıyor yani psu pasif olarak çalışıyor sadece. Sanırım dediğiniz gibi statik elektrik ile alakalı. Statik elektrik birikmesini önlemek için veya statik elektriği boşaltmak için öneriniz var mı?

Sorunum hala devam ediyor. Kullandığım prizi değiştirdim ve linktekini kullanıyorum şuan ama hala aynı şekilde bilgisayar açılmıyor. Duvarda ki priz ile de denedim sonuç aynı. Bilgisayara akşamdan elektriğini tamamen kapatınca sabah açılmıyor.

Kasayı parça parça sökmeye başladım ve test etmeye başladığımda 12V CPU güç kablosu takılı değilken çalıştığını farkettim. Anakartta iki tane yuva bulunuyor ve bunlardan herhangi biri takılıyken PC açılmıyor yada çok fazla denemeden sonra açılıyor. Anakarttan veya PSU' dan bu iki kabloyu çıkarınca sistem çalışıyor. İkisinin de yerini değiştirdim veya tek tek yer değiştirip denedim ama biri bile takılıyken açılmıyor. Sorun nedir ve nasıl çözebilirim?

İşlemciyi yuvasından çıkarıp çalıştırmayı denedim ama yine açılmıyor. Anakart sadece 12V luk kablolar takılı değilken açılıyor.

Anakartın garantisi devam ettiği için ve sorun anakarttadır diye tamamen sökmeye başladım. Tüm kabloları çıkardıktan sonra sadece 24 pinli güç kablosu ve 12V işlemci kablosu takılı iken son bir test etmek için çalıştırdım ve anakarta güç geldi. Sonrasında tek tek kablolamaya başladım ve sorunun Cooler Master RGB kutusundan gelen USB kablosundan olduğunu farkettim. Bu kabloyu anakart üzerindeki USB bağlantı noktalarına taktığımda PSU anakarta güç vermiyordu yani kısa devre oluşuyordu. RGB kutusundaki kabloları çıkarıp taktım. Fanlardan gelen kablonun yerini başka yere taktım ve sonrasında anakarta bağladım. Şuan için sorun çözülmüş gözüküyor.

Dosya Ekleri

• IMG_20230326_171522.jpg
    IMG_20230326_171522.jpg
    74,5 KB · Görüntüleme: 12
  • photo_2023-03-27_14-24-43.jpg
    photo_2023-03-27_14-24-43.jpg
    76 KB · Görüntüleme: 10
Son düzenleme:

Geri
Yukarı