Başarılı Kurulum I9 13900K | ASUS ROG STRIX 790-H | MSI Radeon 6800 XT 16 GB | 64 GB G.Skill DDR5 6000MHz |

SMBIOS: iMacpro 7,1
MacOS: Ventura 13.4
OpenCore: 0.9.2

İşlemci: i9 13900K
Soğutucu: ASUS ROG STRIX lc II 240
Anakart: ASUS ROG STRIX Z790-H
RAM: DDR5 G.Skill 6000MHz 128 GB
Ekran kartı: MSI Radeon 6800 XT 16 GB
Kistem boot: WD Black SN850X NVMe
Temp disk: 2x2TB Samsung 980 Pro
PSU: ASUS TUF Gaming-850G
Kasa: Corsair 4000D

Çalışanlar: Wi-Fi, Bluetooth, shutdown, Apple servisleri, vda decoder.
Çalışmayanlar: Airdrop ve sleep fonksiyonu

Sistemi Dual boot olarak Windows 11 ile kullanıyorum. Windows 11 ayrı bir M.2 üzerinde çalışıyor. İlk kurulum aşamasında WD Black elimde olmadığı için normal SATA bir disk üzerine 13.4 versiyonun kurulumu yaptım. Daha oncesinde ana kartım için Windows üzerinde usbtool ile USB map oluşturdum. İlk kurulum aşamasında mevcut sistemimi bozmamak için boşta olan 5700XT ile kurulumu tamamladım. Kurulum sırasında hiç sorun çıkmadı ancak setup sonrasında boot ekranını geçip ayarların yapıldığı kısımda ekrana görüntü gelmiyordu. Bununla çok vakit kaybettim. Çözümü Windows üzerinden path tanıtımını öğrenip DP üzerinden kayıt girmek oldu. Ama bu navi21 ekran kartında işe yaramadı sadece navi10 için çalıştı. Neyse kurulum bittikten sonra Geekbench ile denemelerde bulundum aşağıda sonuçları paylaşıyorum. Sorun olmadığını düşünerek kurulumlarımı tamamladım. Adobe After Effects'de ciddi bir performans kaybı vardı. AE shader düzgün çalışmıyordu. Bunun sebebi BIOS ayarlarında gpusizebar olduğunu çözüp kapattım. Şimdilik sorunum sadece sleep modu. EFI paylaşmıyorum ama benzer donanımı olan biri varsa seve seve yardımcı olurum.

Vda Decoder: Ventura IGPU'ları tanımıyor. Eğer bunu BIOS üzerinden kapatırsanız. Vda Decoder failed hatası alıyorsunuz. Açtığınız zaman login kısmında ufak bir lag oluyor fakat Vda Decoder aktif oluyor. Zaten Windows kısmında iGPU Premiere kullandığınızda bazı işlermde oldukça fayda sağladığı için aktif tutuyorum.

Bluetooth: intel chipsetli olmasından kaynaklı zaten tam düzgün olmasada ses sistemim olan Sound Touch 30 ile sorunsuz çalışıyor. Airpods Pro 2.nesil ile de hiç bir sorunu yok ama cep telefonunu asla görmüyor. Klavye ( Logitech Mx ) sadece USB dongle ile çalıştı. Windows kısmında bluetooth ama mac kısmı USB dongle. Belliki bluetooth en azından bendeki donanımla çok uyumluı değil.

Wifi: Hiç sorun yok. Modem ile zaten karşılıklı duruyorlar ama başka kullanıcıların başına gelen geç bağlantı ya da kopma gibi sorunlar yaşamadım.

Not: RAM konusunda şöyle bir tecrube edindim. Bunun Hackintosh ile ilgisi yok ama o da problem çıkardı. 2 adet 2x32 GB G.Skill 6000MHz RAM aldım. ASUS'un sitesinde 2x32 GB için uyumlu olduğunu söyluyordu. Bende DDR4 mantığı iki tane kit alırsam 128 olur diye düşünmüştüm. Lakin olmuyormuş 6000MHz de zaten boot biie etmiyor 5000MHz'e getirdiğinizde sorun yok.

Opencore 0.9.3 sonrasi ( yeniliklerde bununla ilgili bir şey yazmamasına rağmen) sleep fonksiyonu da düzgün şekilde çalışmaya başladı.

Dosya Ekleri

• imacpro1.1 Desktop2 680xt.png
    imacpro1.1 Desktop2 680xt.png
    267,4 KB · Görüntüleme: 50
  • macpro7.1 Desktop2 6800xt.png
    macpro7.1 Desktop2 6800xt.png
    241 KB · Görüntüleme: 49
  • Screenshot 2023-06-12 at 13.07.36.png
    Screenshot 2023-06-12 at 13.07.36.png
    40,6 KB · Görüntüleme: 45
Son düzenleme:

Yeni konular