i9 9900K sürekli hızı değişiyor

buraksoydar

Centipat
Daha fazla  
RAM
32
Anakart
Asus z390 f
Yardımcı olursanız sevinirim. İşlemcim i9 9900K sürekli 800 3600MHz hızları arasında gidip geliyor. Boştayken durum bu. Görev yöneticisine de baktım programlarda sorun yok. Anakart ASUS Z390 F. BIOS sıfırladım yine olmadı. 2 gündür denemediğim çözüm kalmadı. İşlemciyi dahi söküp taktım.

Turboyu kapatmak zorunda kaldım 4700 4800mhz oluyor açılışta buda ısıyı artırıyor. Turboyu kapattım 3600mhz mecbur kaldım. O yüzden çözüm bulmaya geldim .Sistem boşta ısınıyor bu normal değil.

Corsair h75 sıvı soğutma var. Biosu sıfırlayıp kullanırsam turbo otomatik oluyor oda frekansı 4500 -4700mhz değiştiriyor sıcaklık 60-70e kadar çıkıyor boşta. Turboyu kapatırsam 3600mhz oluyor 30-50 derecelerde geziyor boşta

Corsair H75 sıvı soğutma var. BIOS'u sıfırlayıp kullanırsam Turbo otomatik oluyor oda frekansı 4500 -4700MHz değiştiriyor sıcaklık 60-70e kadar çıkıyor boşta. Turbo'yu kapatırsam 3600MHz oluyor 30-50 derecelerde geziyor boşta.

Termal macun değişimi hiç yaptın mı? Sıcaklıklar çok yüksek, zaten eski bir soğutucu bu arada. Performans düşüşü normal olabilir belki bir yerde.

Yardımcı olursanız sevinirim. İşlemcim i9 9900K sürekli 800 3600MHz hızları arasında gidip geliyor. Boştayken durum bu. Görev yöneticisine de baktım programlarda sorun yok. Anakart ASUS Z390 F. BIOS sıfırladım yine olmadı. 2 gündür denemediğim çözüm kalmadı. İşlemciyi dahi söküp taktım.

İşlemci söküp takmak maalesef en işe yaramayacak yöntemdir. :D

Evet termal macunu yeniledim. Soğutmayla pek ilgisi yok boştayken böyle olması normal değil. Yarında bios pilini çıkartıp denerim . Format ile düzeleceğini bilsem atarım ama sanmıyorum faydası olacağını.

Evet termal macunu yeniledim. Soğutmayla pek ilgisi yok boştayken böyle olması normal değil. Yarında BIOS pilini çıkartıp denerim. Format ile düzeleceğini bilsem atarım ama sanmıyorum faydası olacağını.

Yani, boşta 40-45 olsa "önemli olan yük altındaki değerler, onlar nasıl" derdim. Ancak böyle olması normal değil, termal macun yenilenmiş ise elimizde iki ihtimal var.

• Sıvı soğutma ömrünü tamamlamış, zaten eski.
  • Sistemde virüs olabilir, Kaspersky gibi bir program ile tam tarama yap.
BIOS pilini denemeden önce en azından bu virüs taramasını yap derim.

Üstat sıcaklık değerleri değil de sorun işlemci hızının anormal olması. Boşta sanki yükteymiş gibi en yüksek değere geliyor sürekli . İşlemci arızalı olabilir diye tedirginim .

Üstat sıcaklık değerleri değil de sorun işlemci hızının anormal olması. Boşta sanki yükteymiş gibi en yüksek değere geliyor sürekli. İşlemci arızalı olabilir diye tedirginim.

İşlemci en zor arıza yapabilecek parçalardan biridir, arka planda bir şey yük bindiriyor olabilir. Bu dediklerini kendi çıkardıklarım ile birleştirince ortaya virüs ihtimali çıkıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı