ID-Cooling SE-214-XT ARGB işlemci fanı ışıkları yanmıyor

astralpa0

Centipat
Daha fazla  
RAM
16 GB
Anakart
Gigabyte B550M DS3H
AMD Ryzen 5 5600 işlemcim için ID-Cooling SE-214-XT ARGB 4pin PWM 120mm fan tavsiye edildi. Bugün kargom elime geçti ve kendim kurmayı bilmediğim ve risk almak istemediğim için bilgisayarcıya götürdüm. Birkaç saat sonra pederi gönderdim almaya ve test edip çalıştığını söyledi ve eve getirdi ancak şimdi fanın ışıklarının yanmadığını fark ettim. Bilgisayarcıyı aradım ve kendisi ışıklara dikkat etmediğini sadece fanın dönüp dönmediğine baktığını, kutu içerisinden ışıklar için herhangi başka bir aparat çıkmadığını ve fan üzerinde ışıklar için bir kablo olmadığını söyledi. Fanı Power Supply'a bağlarsa ışıkların belki yanacağını ama bu sefer de fanı hızının işlemci sıcaklığına göre belirlenemeyeceğini söyledi. Bu konuda ne denememi önerirsiniz?

O gittiğiniz bilgisayarcıdan uzak durun hocam, bilgisayarınızıda kontrol edin çalınan parça var mı diye, ARGB olan fan da mecburen ARGB bağlantısı olmak zorunda ve bahsettiğiniz fan PWM kontrollü bir fan, yani Molex ile PSU bağlantısı olmaz
Soğucunun üretici firmasından alınan bilgidir

Compatibility​
Intel LGA1700/1200/1151/1150/1155/1156
AMD AM5/AM4​
TDP​
180W​
Overall Dimension​
124×72×150mm (L×W×H)​
Heatsink Material​
4×Ф6mm Heatpipe(Direct Touch)+Aluminum Fin​
Weight​
850g​
Fan Dimension​
120×120×25mm​
Fan Speed​
500±200~1500±10%RPM(PWM)(ARGB)​
Max. Air Flow​
68.2CFM​
Max. Static Pressure​
1.87mmH2O​
Noise​
13.8-30.5dB(A)​
Rated Voltage​
12VDC (4pin PWM) / 5V (3pin ARGB)​
Operating Voltage​
10.8~13.2VDC​
Started Voltage​
7VDC​
Rated Current​
0.25A​
Power Input​
3W​
Bearing Type​
Hydraulic Bearing​
Connector​
4Pin PWM / 5V 3Pin ARGB​

ARGB kablosu olması lazım. Onun da anakarta bağlanması lazım PSU ile alakası yok. RGB olmayan bir model satın aldınız diyeceğim ama öyle bir modelini de göremedim.

ARGB kablosu olması lazım. Onun da anakarta bağlanması lazım PSU ile alakası yok. RGB olmayan bir model satın aldınız diyeceğim ama öyle bir modelini de göremedim.
Hocam SE-224-XT'nin düz modeli var ama ben de hiç görmedim 214'te. Adam araklamış kabloyu bence veya anlamamış.

AMD Ryzen 5 5600 işlemcim için ID-Cooling SE-214-XT ARGB 4pin PWM 120mm fan tavsiye edildi. Bugün kargom elime geçti ve kendim kurmayı bilmediğim ve risk almak istemediğim için bilgisayarcıya götürdüm. Birkaç saat sonra pederi gönderdim almaya ve test edip çalıştığını söyledi ve eve getirdi ancak şimdi fanın ışıklarının yanmadığını fark ettim. Bilgisayarcıyı aradım ve kendisi ışıklara dikkat etmediğini sadece fanın dönüp dönmediğine baktığını, kutu içerisinden ışıklar için herhangi başka bir aparat çıkmadığını ve fan üzerinde ışıklar için bir kablo olmadığını söyledi. Fanı Power Supply'a bağlarsa ışıkların belki yanacağını ama bu sefer de fanı hızının işlemci sıcaklığına göre belirlenemeyeceğini söyledi. Bu konuda ne denememi önerirsiniz?
Işık yanmaması normal anakartınızda ARGB girişi yok. Sata ile molex kablosuyla beraber bağlamanız gerek, fakat bunun için ARGB kontrolcü lazım.

Işık yanmaması normal anakartınızda ARGB girişi yok. SATA ile Molex kablosuyla beraber bağlamanız gerek, fakat bunun için ARGB kontrolcü lazım.

Peki bir kontrolcü satın aldım diyelim. Evde kendim kurabilecek miyimdir bunu? Yoksa tekrardan fan ve anakartın çıkartılması mı gerekecek? Bir 400 lira daha vermek istemiyorum bilgisayarcıya.

Peki bir kontrolcü satın aldım diyelim. Evde kendim kurabilecek miyimdir bunu? Yoksa tekrardan fan ve anakartın çıkartılması mı gerekecek? Bir 400 lira daha vermek istemiyorum bilgisayarcıya.
Hayır hocam fan ve anakartın çıkartılması gerekilmeyecek. Ben tek başıma kendim alıp taktım. Yapacağınzı tek şey, kasanın arkasındaki sata kablosunu kontrolcüye bağlayıp çalıştırmak bu kadar.

Yeni konular

Geri
Yukarı