İki farklı RAM uyumluluğu

art34

Centipat
Daha fazla  
Anakart
MSI H410M
İşlemci
I3 10105F INTEL
Öncelikle merhaba, bilgisayarımda 8 GB Crucial Ballistix RAM var. Stokları bittiği için aynısından alamıyorum. Kafamda Fury ve G.Skill markaların RAM seçenekleri var ancak bir sorum olacak. Bu Fury markasının tüm özellikleri aynı neredeyse, fakat benim XMP voltaj değerleri ile uyuşmuyor; bende ki 1.35v ama Fury 1.20v.

Burada bunu sonraya bıraktım. G.Skill tarafına döndüğümde ise XMP 1.35v gözüküyor, buraya kadar her şey şahane ancak zamanlama denen bir özellik var en altta. Fury markasında orası boş, G.Skill'de ise CL16-18-18-38 kombinasyonu var. Benim burada karşılaşmayı yaparken kafam karıştı çünkü bu kombinasyonun CPU-Z değerlerinden nasıl anlaşıldığını bulamadım 1. sorum buydu. 2. sorum ise Volt mu daha önemli, zamanlama mı önemli? 3. sorum ise Fury markasında zamanlama özelliğinin belirtilmemesi kötü bir şey mi? 4. ve son sorum, XMP profili etkinleştirildiği zaman kullandığım RAM markasının JEDEC olarak numaralandırılan profilleri benim XMP profilimi etkiler mi? CPU-Z baktığımda hepsi ayrı ama sormaktan zarar gelmez. Karışıklık olmasın diye soruları numaralandırarak cevaplarsanız çok sevinirim. Buraya kadar okuduğunuz için teşekkür ederim.

Farklı marka RAM alsanızda, CL değeri aynı olmalı ki stabil çalışabilsin.

Evet hocam her şeye dikkat ettim, belirttiğim RAM özellikleri şunlar:
Crucial Ballistix (bende olan): CL16, 8 GB, 1.35v
Kingston Fury: CL16, 8 GB, 1.20v
G.Skill: CL16, 8 GB, 1.35, zamanlama CL16-18-18-38

Hocam peki bu zamanlama yazan yani factory timing kısmında bulunan CL16-18-18 ile benim Crucial Ballistix markasının factory timing aynı olması gerekiyor mu? CPU-Z'den baktım ama Ballistix'in timing kısmını bulamadım.

Evet hocam her şeye dikkat ettim, belirttiğim RAM özellikleri şunlar:
Crucial Ballistix (bende olan): CL16, 8 GB, 1.35v
Kingston Fury: CL16, 8 GB, 1.20v
G.Skill: CL16, 8 GB, 1.35, zamanlama CL16-18-18-38

Hocam peki bu zamanlama yazan yani factory timing kısmında bulunan CL16-18-18 ile benim Crucial Ballistix markasının factory timing aynı olması gerekiyor mu? CPU-Z'den baktım ama Ballistix'in timing kısmını bulamadım.

Bu zamanlamalar. Ben elinizdeki RAM'in aynısını ikinci elden almanızı öneririm, almak istemiyorsanız satıp yeni kit almanız uyumlu olması açısından daha iyi olur. Bu arada Kingston'da JEDEC voltajı yazılmış, 1.20V XMP voltajı değil.

1686992160604.png

Yeni konular

Geri
Yukarı