İki Linux dağıtımı aynı diske nasıl kurulur?

NoobSolid26

Centipat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Intel Core i3-4170
Intel HD Graphics 4400
4 GB DDR3 RAM
ST500DM002-1BD142

Linux Mint 21.2 Xfce
Bende Linux Mint Xfce kurulu. Debian 12'de denemek istediğim bazı şeyler olduğundan, üşenmezsem ufak bir yer ayırıp deneyesim var.

Daha önce Windows 8.1 ile Mint Dual boot yapmıştım. Yine aynı şekilde mi oluyor? Yoksa farklı bir şeyler yapmam lazım mı?

(Diskte sadece Linux Mint yüklü)

Son düzenleme:
Cevap için teşekkürler. Windows'u silmiştim 1-2 ay önce o yüzden triple boot için endişe etmeme gerek yok. 😀

Xfce insanı biraz sinir edebiliyor. Compositor kapalı güzel performans veriyor, ama görüntü düzenlemeyi açık bırakınca bazı oyunlarda kare atlamaları oluyor.

Kapatınca da bazı flatpak programlarında siyah çerçeve problemleri oluyor. Onun dışında bir problemim yok açıkçası.
Toggle yapacaksın öyle durumlarda. Mesela oyun oynarken alt + z'ye compositor aççıken kapalı, kapalı iken açık yani toggle dediğimiz olayın komutu ekleyeceksin.

Komut bu

xfconf-query --channel=xfwm4 --property=/general/use_compositing --type=bool --toggle

Bir de garip bir şekilde xwayland Ubuntu ile X11 Xfce compositor kapalı Sekiro oyunu denedim. Xwayland fark attı.

İlginç. Xorg artık abandonware. Artık mutter falan Xwayland'a göre tasarlanıyor olabilir bu yüzden. Bütün geliştirmeler şu an Wayland'a geliyor. Xorg ile bazı kütüphaneler mi eski kalıyor acaba?

Xfce insanı biraz sinir edebiliyor. Compositor kapalı güzel performans veriyor, ama görüntü düzenlemeyi açık bırakınca bazı oyunlarda kare atlamaları oluyor.
Xfce şu Wayland/Xorg dramasından önce favori masaüstü ortamımdı. 4.20 ile umarım bu sorunların çoğu düzeltilecek. 2024 Linux için güzel bir yıl olacak gibi geliyor 🤔

Kurulur. Sadece ayrı bir ext4 alan açman gerekecek. Debian 12'ye yetecek kadar olsun bu alan.

EFI bölüme de hiç elleme.

Boş alanı kendine ayırıyor mu Mint kurulumu gibi yoksa kendim mi ext4 alan açmam lazım?

tl;dr (durumumuz yoktu okuyamadım): Oyun için KDE iyi.

Ben Debian 12'yi 2 haftadır günlük kullanım ve oyun için deniyorum. Horizon Zero Dawn oynuyorum hala. KDE ile başlayıp Timeshift ile yedek alıp çeşitli masaüstü ortamlarını denedim.
KDE: Yaşadığım tek sorun panelden sabitlenmiş bir uygulamayı kaldırdığımda bir sonraki açılışta plasmashell'in çökmesi oldu. Şaşırmadım çünkü KDE'nin kötü yazılmış bir masaüstü ortamı olduğuna zaten ikna olmuş durumdaydım. Oyun konusunda sorunsuzdu ama.
Gnome: İçini çer çöp 15 oyunla doldurmuşlar. Henüz bir problem yaşamadım. Oyun konusunda KDE ile aynı.
Cinnamon: Aynı Gnome gibi oyun dolu. İçinde Gnome Software geliyor. Başka bir masaüstü ortamına özel yazılımı diğerinde görmek istemiyorum. O yüzden anlam veremedim bu saçmalığa. Oyun konusunda anlamsız bir performans sorunu yaşadım. Oyundan başka bir program açık değilse alt+tab yaptırmadı.
Xfce: Uyku moduna girmeden önce şifre istedi. Uğraşmadım kaldırdım. :D Oyun performansını denemedim.
Mate: Bu da oyun konusunda sorun yaşatmadı ama alt+tab sorunu bunda da var.

Debian özelinde konuşacak olursam; ilk defa Debian'ı uzun süreli kullanım için kurdum. Fedora'nın Gnome'a, openSUSE'nin KDE'ye, Linux Mint'in Cinnamon ve Mate'e gösterdiği özeni malesef Debian'da göremedim. 12.3 sürümü çıkınca temiz bir kurulum yapıp Gnome ile devam etmeyi düşünüyorum çünkü Fedora'nın bir ton güncelleme almasından bıktım.
Ekleme: Ekran kartım RX 5600 XT bu arada. Onu da belirtmiş olayım.

Az önce Debian KDE live USB'si denedim.

Bayağı garip şeyler dikkatimi çekti. Oturumu kapatıp açmak USB de olmasına rağmen Mint Xfce'den daha hızlı. Debian ile alakalı bir şey olabilir belki.

Htop'dan bakıldığında Mint Xfce'ye göre 400 MB daha fazla RAM yiyor Windows 8.1 ile aynı derece diyebilirim. İşlemci kullanımı az bir şey daha yüksek olsa da pek bir fark yok, %0-7 arası geziyordu boşta.

Genel olarak memnun kaldım. Şimdi kurmaya üşeniyorum ama, eğer Mint gümlerse Debian KDE kurarım herhalde.

Live USB de denediktej sonra bugün Mint'in yanına kurdum.

Yükleyiciyi bayağı iyi yapmışlar diski bölmeyi bile otomatik yapıyor. Sorunsu bir kulumdan sonra, işte birmşeyler kurmayı denedim lazım olacağından dolayı.

İlk synaptic ile başladım, ama sudo komutunu yazınca şifre yazma sırasında terminal sadece enter tuşunu algıladığından şifre giremedim. Bende bir çözüm bulamayınca sildim.

Silmesi de gayet kolay oldu EFI'a klasör eklememiş Debian bölümünü yok edip Mint'e katınca yok oldu.

Sonra Debian'ı boş verip Mint'e bakım yaptım biraz. Sanırım bu olay diskin açılışta ses çıkarmasını düzeltmiş olabilir ama emin değilim.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı