İki tane farklı RAM çift kanal çalışır mı?

Bazen aynı marka aynı model olsa da üretim tarihi farklı olduğu için uyumsuz olanlar bile vardı.

Mesajlarını yazarken detaylara da inersen faydalı olur. Üretim tarihi yalnızca kontrolcü ve çip değişmişse uyumsuzluk sağlayabilir.

Yoksa aynı terliği sağ tekini bugün, sol tekini 10 ay sonra alırsam ayaklarıma olurlar. RAM'leri gözünüzde büyütmeyin. Aynı marka RAM'in 3000Mhz CL15'i ile 3600Mhz CL18'i de direkt çalışabilir çünkü bunların da iç donanımları aynı (kontrolcü, çip) fakat fabrika çıkış frekans, gecikme farkı oluyor.

Uyumsuzluk için RAM'lerin çipinden, kontrolcüsüne tamamen alakasız olması gerekli.

Son düzenleme:
Bir videoda anlatırken izlemiştim, yanlışsa bilgi affola.

Voltaj aynı ise sıkıntı olmaz ama çift kanal olayı çalışmaz. Eğer çiftkanal olarak kullanmak istiyorsanız RAM'ların seri numarası bile aynı olması gerekiyor.
Bence saçmalayan sensin.

Şuradan o yazdığını nasıl çıkardın lütfen bir açıkla. Bilginiz yoksa yazmak zorunda değilsiniz hani ne diyor anakart "abi benim 2 RAM slotum da dolu ama seri numaralarını beğenmedim, tekini çalıştırmıyorum" falan mı?

Tek kanal ve çift kanal nedir biliyor muyuz? Anakart üzerindeki 2 yuva veya 4 yuvalının A2 ve B2'sini doldurduysan çift kanal çalışır bitti. Yazılımsal bir olay mı sandınız kanal olaylarını anlamadım.

1652436095905.png

1652436107939.png

Arkadaşlar RAM'i takmış bulunmaktayım ancak Dual mı çalışıyor anlamadım. Galiba CPU-Z de yeni gelen güncelleme ile Dual yazmıyor.
Ayrıca stres testinden sorunsuz geçti.

Yeni konular

Geri
Yukarı