İkinci El Alışverişte Ev Adresinizi Paylaşmayın

Herkes satıcı ağzıyla konuşmuş. Bir şey satın alan yok herhalde. Diyelim karşı taraftan ikinci el bir ekran kartı satın aldınız, bu kartı yolun ortasında mı deneyeceksiniz de sorun olup olmadığını anlayacaksınız. Sonra bir de komple irtibat koparacaksınız?

Bence bir şey satıp tamamen irtibat koparmaya çalışan kişiler üç kağıtçı tiplerdir.
Alıcıyı ilgilendiren bir durum yok ki burada? Satıcı internet kafeye getirecek hepsi bu kadar basit.
Sen satıcıya güvenmiyorsun ancak alıcı neden sana güvensin? Yarın bir gün kart kendiliğinden bozulur veya termal macun değişim gibi işlemler yüzünden kendiniz zarar verirseniz hasara neden satıcı ortak olsun ki?

Garantili - sıfır bir ürün aldığınızda bozulmuyor mu? Bozuluyor.
İkinci el aldığınız ürün de bozulabilir, bunu çok dert eden kişi yurt içi distribütör garantili ikinci el ürün alır.

Üç kağıtçılıkla alakası yok, ben üç kağıtçılık yapmadım da ne oldu? Basit bir kabloyu bozup "Sokağına geleyim de öyle konuşalım" gibi abuk subuk muhabbetlere maruz kalıyoruz?
Ben satarken alıcıya güven yaşatabilmek için adres dışında iletişim adreslerimi paylaşıyorum. Kargo takibini hem kendim yapıyorum, hem alıcıya ulaştırıyorum. Eline ulaştığını görünce de mesaj atıp bilgi alıyorum, sattığım ürüne güvendiğim için olumlu cevap alıyorum. Bu saatten sonra o yoluna ben yoluma oluyor.

Bazısı bunları bile yapmaz, iyi niyetli olmaya çalışıyoruz yine de ama suistimal etmeye kalkanlara ben de acımam.
Aynen öyle, kargo yoluyla alışverişte de ürünün teslim alındığı gün test edilip satıcıya bilgi verilmesi gerekiyor. Eğer aynı gün test edemeyecekse de bunların baştan konuşulması - bir tarih belirlenmesi gerekiyor. O tarihten sonra kimse kimseye hesap soramaz - alan kişi ürün hakkında bilgili değilse de sıfır - garantili bir ürün tercih etsin. Veya ikinci el araç dünyasında olduğu gibi işin uzmanından - Exsperlerden yardım alsın.

Merhabalar hocam, bende çok yakın bir zamanda ekran kartı satın aldım, adam sağ olsun kendi sistemindeki ekran kartını denemem için söktü alacağım kartı taktı testlerimi yaptım 2 saat boyunca sohbet muhabbet ettik bir problem çıkmadı. Ben kendimde 2. el teknolojik ürünler sattım, biri için iş yerime geldi arkadaş, biri içinde evime geldi ağırladım muhabbet ettim. Bir kötü geri dönüş almadım çok şükür. Tabi bunları yaparken karşımdaki insanı ölçüp tartarak yaptım. Bu olay birazda karşındaki insanı doğru analiz edip ona göre hareket etmeye de bağlı.

Merhabalar hocam, bende çok yakın bir zamanda ekran kartı satın aldım, adam sağ olsun kendi sistemindeki ekran kartını denemem için söktü alacağım kartı taktı testlerimi yaptım 2 saat boyunca sohbet muhabbet ettik bir problem çıkmadı. Ben kendimde 2. el teknolojik ürünler sattım, biri için iş yerime geldi arkadaş, biri içinde evime geldi ağırladım muhabbet ettim. Bir kötü geri dönüş almadım çok şükür. Tabi bunları yaparken karşımdaki insanı ölçüp tartarak yaptım. Bu olay birazda karşındaki insanı doğru analiz edip ona göre hareket etmeye de bağlı.
Kesinlikle katılıyorum size fakat hiçbir insanı 15 dakikalık alışveriş sürecinde tanıyamazsınız kesin olarak. Ben de 20 liralık kablo için bu kadar düşecek bir insan olduğunu bilsem kendisiyle alışveriş yapmazdım :)

Bunlar tamamen güvenlik amaçlı; 10 kere alışveriş yaparsınız problem olmaz ancak 11. alışverişte başınıza alırsınız belayı. Bu yüzden esnaf olmanın en büyük zorluğu; adresinizin belli olmasıdır.

Adres paylaşmama kuralına dikkat edersek 11 alışverişin 11'inde de büyük bir problem yaşamayız.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı