İkinci el iPhone 8 alırken nelere dikkat edilmeli?

Emre SÜRER

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Aynı fiyattaki sıfır Android'lere göre daha uzun süre kullnılabileceğini anladım ve ikinci el iPhone 8 almaya karar verdim.
Piyasası 3000TL civarında ama 1800-1900'e falan da var. Ucuzların pil sağlığı dışında ne gibi sorunları olabilir? Almadan AnTuTu yükler, test de yaparım gerekirse. Başka bir şeye gerek var mı?

Önce telefonun sıfırını veya orijinal olduğundan emin olduğunuz bi telefonu elinize alın ekranında parmağınızı sürükleyin eğer alacağınız 2. el Telefonda daha garip bir hissiyat alıyorsanız ekranı değişmiş demektir. Ondan sonra telefonu yatay tutun ve telefonun eğik olup olmadığına dikkatlice bakın. Dahada sonra Touch ID'si çalışıyor mu buna bakın. Daha da sonra kamerasını alın ve çok dikkatli bir şekilde inceleyin. Ve eğer mümkünse 30 dakika boyunca telefonda zorlu uygulamalar çalıştırın (grafikli oyun vb.) ve telefonun ısınma durumuna bakın eğer alacağınız telefon çok ısınıyorsa ya su kaçmış ya da işlemcisinden zarar görmüş olabilir. Daha da sonra telefonun köşelerine bakın çünkü genelde telefonların en çok hasar aldığı kısımlar genelde burada oluyor. Daha da sonra telefonun ekranının 4 köşesin parmağınızla bastırın bi gıcırdama veya hareket etme varsa telefon düşmüş veya hasar görmüş demektir. Daha da sonra Ses açma kısma, Zil sesi açma kısma ve hoparlörün durumunu kontrol edin ses boğuk çakabilir. En son telefonun IMEI numarasını sorgulatın bu sayede telefonun orijinal mi, çalıntı mı? gibi sorulara cevap bulabilirsiniz.

Faturasını özellikle sorun. Faturasız cihaz almamaya gayret edin. Fatura, ileride çıkabilecek sorunlara karşı yasal bir dayanaktır. Birde şarj aletinin orijinal olmasına dikkat edin. E Devlet üzerinden IMEI kontrolü önemli noktalardan biridir. Daha da önemlisi faturadaki IMEI numarası ile telefondakini karşılaştırın. Pil sağlığının iyi durumda olduğundan ve iCLoud hesabından çıkış yapıldığından emin olun. Kozmetik olarak iyiyse ve çalışmayan uygulaması yoksa tercih edilebilir. Telefoncudan alıyorsanız acele ettirmeye kalkarlarsa önce düzgün bir üslupla itiraz edin. Gerekirse "Manavdan karpuz almaya gelmedim. İzin verin de biraz inceleyeyim" tarzında bir cümle kurun. Devam ederlerse o dükkandan hemen çıkın. Su bile alınmaz öyle yerden. Bunların dışında sorun olacağını sanmıyorum.

Geri
Yukarı