İkinci el laptop İadesi

Makaleler
9
Yer
Bursa
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Dostlar ben sahibinden üzerinden ilan açtım, ilanda laptopun ekran kartının ve pilinin sorunlu olduğunu yazdım. Alıcı arkadaş geldi, elden laptopu aldı; faturasına da kendi rızamla sattığıma dair imza attırdı. Şimdi de diyor ki ben bataryasının arızalı olduğunu bilmiyordum, seni telefonla arayıp sorduğumda bana söylemedin vs. Ben hiç öyle bir telefon konuşması hatırlamıyorum niyeyse. Ayrıca neden açıklamada yazdığım şeyi saklamaya çalışayım ki?

Neyse alıcı arkadaş iade istiyor, sorun şu ki ben parayı harcadım. Sizce ne yapmalıyım? Hukuken iade etme zorunluluğum nedir? Eğer telefonla arayıp sorduysa, ben pil sorununu söylemediysem hukuken ne olur? Böyle bir konuşma hiç hatırlamıyorum çünkü.

Dostlar ben sahibinden üzerinden ilan açtım, ilanda laptopun ekran kartının ve pilinin sorunlu olduğunu yazdım. Alıcı arkadaş geldi, elden laptopu aldı; faturasına da kendi rızamla sattığıma dair imza attırdı. Şimdi de diyor ki ben bataryasının arızalı olduğunu bilmiyordum, seni telefonla arayıp sorduğumda bana söylemedin vs. ben hiç öyle bir telefon konuşması hatırlamıyorum niyeyse. Ayrıca neden açıklamada yazdığım şeyi saklamaya çalışayım ki?

Neyse alıcı arkadaş iade istiyor, sorun şu ki ben parayı harcadım. Sizce ne yapmalıyım? Hukuken iade etme zorunluluğum nedir? Eğer telefonla arayıp sorduysa, ben pil sorununu söylemediysem hukuken ne olur? Böyle bir konuşma hiç hatırlamıyorum çünkü.

Hocam naptınız konuyu merak ettim.

Mesafeli satışlarda (internet üzerinden) size "satın alacağım" gibi bir ileti geldiği an bunu ileri süren taraf bu iradesiyle bağlı sayılmaktadır, bunu okuyup okumama sorumluluğu karşı tarafa aittir. Size ulaşan kişi sonuçta internetten yayınladığınız ihbar üzerine sizi arıyor ve siz bu ihbarda da açıkça bu kusuru belirtmişseniz iade etmek zorunda değilsiniz. Telefonda sözlü olarak söyleyip söylemeniz önemli değil; zaten internetteki duyuruda belirtmişsiniz. Parayı harcamamış olmasanız bile iade ile sorumlu değilsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı