İkinci el ürün alırken sürekli dolandırılmak

İlatem

Centipat
Makaleler
5
1 kere olur, 2 kere olur, tamam ama bu 3. oldu ve sıkmaya başladı.

1. kasa alıyorum (i7 4790K) 3. çekirdek arızalı çıkıyor, adama yazıyorum, asla geri dönüş yapmıyor (Satana kadar saniyesinde yazıyordu.).

2. laptop alıyorum, yine aynı satana kadar şahane samimi muhabbetler, sattıktan sonra mesaja geri dönülmüyor.

3. geçen telefon aldım (S8 Plus, konu açmıştım). Özet geçeyim, telefonu almaya gittiğimde testleri yapıyorum vs. hattımı takıp yeniden başlatınca açılmıyor, o sorunu yarım şekilde çözdüm şu an kullanıyorum. Adam normalde satmak istemedi düzeltirim diye ama aldım (60 yaşında), bana şu gün tanıdık yazılımcı arkadaşım tatilden geliyor dedi ama yok o da geri dönmüyor. Bana en çok koyan şey 60 yaşında adamın beni dolandırması, ikinci elde bir şey alırken asla birinin ayağına gitmem. Bu adamın evinin önüne kadar gittim yaşlı olduğu için saygı duyduğum için ama iş satana kadarmış demek ki, ben de bundan sonra böyle yapacağım. İkinci eldeki tek enayi benim sanırım sattıktan sonra yıllarca destek veren.

Son düzenleyen: Moderatör:
Böyle sorunlu alışverişlerim olmadı henüz şükür. Olduğu da en fazla ekran kartının fanı sesli çalışıyordu, kargoda vs. olmuştur diye düşündüm. Karşı taraf fan parasını vermeyi de kabul etti.

1 kere olur, 2 kere olur, tamam ama bu 3. oldu ve sıkmaya başladı.

1. kasa alıyorum (i7 4790K) 3. çekirdek arızalı çıkıyor, adama yazıyorum, asla geri dönüş yapmıyor (Satana kadar saniyesinde yazıyordu.).

2. laptop alıyorum, yine aynı satana kadar şahane samimi muhabbetler, sattıktan sonra mesaja geri dönülmüyor.

3. geçen telefon aldım (S8 Plus, konu açmıştım). Özet geçeyim, telefonu almaya gittiğimde testleri yapıyorum vs. hattımı takıp yeniden başlatınca açılmıyor, o sorunu yarım şekilde çözdüm şu an kullanıyorum. Adam normalde satmak istemedi düzeltirim diye ama aldım (60 yaşında), bana şu gün tanıdık yazılımcı arkadaşım tatilden geliyor dedi ama yok o da geri dönmüyor. Bana en çok koyan şey 60 yaşında adamın beni dolandırması, ikinci elde bir şey alırken asla birinin ayağına gitmem. Bu adamın evinin önüne kadar gittim yaşlı olduğu için saygı duyduğum için ama iş satana kadarmış demek ki, ben de bundan sonra böyle yapacağım. İkinci eldeki tek enayi benim sanırım sattıktan sonra yıllarca destek veren.
Siz doğru olanı düşündüğünüzü yapmaya devam edin hocam. Elbet bir gün karşılığını alırsınız. Yaptığınız işte en iyisi olmaya çalışın.

Zaten hocam alırken dolandırılıyorsunuz satarken kendi vicdanınız hem fiyatta hem de malın kendisine göre sağlamlığını bildiğiniz için sıkıntı olmuyor. Ben Logitech M90 diye fare almıştım Migros'tan 80 TL'ye. Elden çıkarmak için 20 TL'ye satıyordum. Alıcı abi diyor en kötü bozuksa atarım diyor. Bende dedim abi kullanmadım bir sıkıntısı olursa getir alırım geri dedim. Sonra Letgo'da yıldızı 5lemiş. Kayseri toprağı etkisi olsa gerekki hemen herkes güvenemiyor.

Yıl 2013. İzmirde sarı site üzerinden bir laptop ilanı gördüm. Telefonu vardı aradım dedim ki sorunu yoksa görmek istiyorum. Yok abi şöyle 10 numara böyle iyi. Bunun mahallesine gittim. Kahvehanenin birine oturduk laptopu fişe taktık. Cidden sorun görünmüyordu. Çantaya koydum laptopu eve getirdim. Çantadan çıkardım masaya koydum kapağını açtım hop menteşenin biri çıktı. Bilgisayarı açtım. Lan kahvehanede cayır cayır çalışan laptop kasım kasım kasıyor.

Adamı aradım anlamış olacak ki açmadı. Hemen tanıdık tamirciye götürdüm baktı. Hard disk sakat menteşenin diğeri de çıkık. Bunu nasıl aldın sen diye kızdı hatta. Adamı tekrar aradım açmadı. Mesaj atmıştım. Bir süre çalıştı laptop sonra ekranı çıktı. Bir şeye kızıp kaldırıp atmıştım. Sonra çöpe tabi.

Sonraki alışverişlerimde pek bir sorun yaşamadım. Şans işi biraz. Derler ya Allah iyilerle karşılaştırsın diye. O hesap.

Piyasa acımasız. İkinci el piyasası hele. İnce eleyip sık dokumayı bileceksin. Madem hattını takınca telefon açılmıyor, anla ki bir sorun var. Neden aldın ki sorunlu olduğunu bile bile? Sen malı aldıktan sonra satıcı cevap vermek zorunda değil.

Para senin paran. Alın teri dökülerek kazanılmış parandan bahsediyoruz. Bunu korumak zorundasın. Başkasından bu iyiliği bekleme.

Piyasa acımasız. İkinci el piyasası hele. İnce eleyip sık dokumayı bileceksin. Madem hattını takınca telefon açılmıyor, anla ki bir sorun var. Neden aldın ki sorunlu olduğunu bile bile? Sen malı aldıktan sonra satıcı cevap vermek zorunda değil.

Para senin paran. Alın teri dökülerek kazanılmış parandan bahsediyoruz. Bunu korumak zorundasın. Başkasından bu iyiliği bekleme.

Yazılımın çöktüğünü düşünüp stok ROM kurarak hallederim diye düşündüm, bana tanıdığım teknik destek var dediği için cevap vermek zorunda vermeme gibi bir şansı yok dolandırıcı değilse tabii.

Geri
Yukarı