İkinci öğretim okumak zor mu?

183206

Megapat
Makaleler
1
İkinci öğretim okumak zor mu? Hocaların dersleri çok ciddiye almadığı söyleniyor, saat geç olduğu için. Eğitim kalitesi düşüyor diyenler var.
Saat kaçta çıkılıyor okuldan mesela? İkinci öğretim okumayı düşünüyor musunuz? Veya okuyan var mı?

Yakın bir arkadaşım okuyordu. İkinci öğretim olmasına rağmen sabah öğrenimi derslerine giriyordu. Ki zaten yoklama alınmayan derslerde hocalar hem takmıyor hem de bakmıyor. Ha tabi üniversiteden üniversiteye değişebilir ama ben Hacettepe'de hemen hemen her bölümün dersine merakımdan girmiştim.

Yakın bir arkadaşım okuyordu. İkinci öğretim olmasına rağmen sabah öğrenimi derslerine giriyordu. Ki zaten yoklama alınmayan derslerde hocalar hem takmıyor hem de bakmıyor. Ha tabi üniversiteden üniversiteye değişebilir ama ben Hacettepe'de hemen hemen her bölümün dersine merakımdan girmiştim.
Yanlış anlaşılabilir diye ekleme yapıyorum Hacettepe de ikinci öğretim yok sadece sabah dersine girsen dahi hocaların takmayacağını vurgulamak istedim.

Bazı hocalar normal öğretimde de takmıyor zaten ders kalitesini, fark eden bir şey yok gibi geliyor bana. Açıkçası ben sabah yedide kalkıp sekiz buçuk dersi için hazırlanırken ikinci öğretim olan oda arkadaşlarımın mışıl mışıl uyuması zoruma gidiyordu. En geç saat dokuz - ona kadar sürüyor dersler. Öğleden sonra başlıyor genelde. Ne olursa olsun telaşsız ve güzel bir sabah geçiriyorsun. Tabii harç ödemeleri falan var onları da hesaba katmak lazım.

Bence daha avantajlı bizim okulda 2. öğretimler hocadan izin alıp sabah dersine girebiliyorlardı. İster akşam giriyorlar derse ister sabah, sabah dersi anlamadıysa akşam bir daha giriyorlar. Kafalarına göre takılıyorlardı. Tek sıkıntı harç parası bana göre.

Ben 2. öğretim öğrencisiyim, hocaların takmaması durumu kişiden kişiye değişir benim dersime giren hocalar gayet güzel ders anlatıyorlardı, soru sormamızı istiyorlardı. Dersler programa göre 17:00 gibi başlayıp 21:30 gibi bitiyordu ama ders saatleri yüzünden bir gün 15:15'te bir gün 18:00'da başlıyordu, bitiş süresi olarak çoğu zaman 21:00 gibi bitiyordu dersler, konulardan veya hocanın dersi işleme hızından dolayı.

Yeni konular

Geri
Yukarı