İkinci RAM'in Frekansını Artıramamak

AstroShard

Hectopat
Daha fazla  
2. Corsair Vengeance 2400MHz kırmızı 8GB RAM aldım ve toplam RAM'imi 16GB'ye çıkardım fakat bu RAM'i almadan önce ilk RAM'i bir şekilde 2133MHz'den 2400MHz'ye çıkarmıştım. Ancak şimdi ikinci RAM 2133MHz'de kaldı ve artık ne 2.'nin nede 1.'nin frekansı değişmiyor sadece DRAM denen ayrı bir bellek değişiyor, BIOS'ta 2. Slottaki RAM'in 2133MHz olduğunu ve 2400MHz'ye kadar sınırı olduğunu söylese de ayar yapmama izin vermiyor. Ne yapabilirim ?

Son düzenleyen: Moderatör:
İkinci belleğin 2133'te kaldığından emin misiniz? Çünkü ben de daha yeni aynı model bellekle yükseltme yaptım. İlkini daha önce 2400'e çıkardığım için yeni taktığım da otomatik öyle çalışmaya başladı. Görev yöneticisi->Performans sekmesi->Bellek kısmında en sağda grafiklerin hemen altında hız bilgisi vardır. Burada kaç yazıyor?

İnternette gördüğüm bir yöntem daha var, doğruluğundan emin değilim ama bende işe yaradı: CPU-Z programını açın, yukarıda Memory sekmesinde DRAM frequency bölümü var. Buradaki değeri 2 ile çarptığınızda sizin durmunuzda her şey yolundaysa 2400'e yakın bir değer olması lazım.

2. RAM'i tek takıp "bir şekilde" 2400MHz'e çıkarıp sonra ikisini de aynı anda takmayı denediniz mi ?
Hiç Bir Şekilde İki Ram'inde Frekanslarını Değiştiremiyorumki :D Biri 2400MHz Diğeri 2133MHz Kaldı
İkinci belleğin 2133'te kaldığından emin misiniz? Çünkü ben de daha yeni aynı model bellekle yükseltme yaptım. İlkini daha önce 2400'e çıkardığım için yeni taktığım da otomatik öyle çalışmaya başladı. Görev yöneticisi->Performans sekmesi->Bellek kısmında en sağda grafiklerin hemen altında hız bilgisi vardır. Burada kaç yazıyor?

İnternette gördüğüm bir yöntem daha var, doğruluğundan emin değilim ama bende işe yaradı: CPU-Z programını açın, yukarıda Memory sekmesinde DRAM frequency bölümü var. Buradaki değeri 2 ile çarptığınızda sizin durmunuzda her şey yolundaysa 2400'e yakın bir değer olması lazım.

DRAM Frequency 1200MHz Yani X2 İle 2400MHz Fakat slotlar bölümünde Ramlere Gelince biri 1200MHz Biri 1067MHz

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı2.JPG
    Ekran Alıntısı2.JPG
    59,8 KB · Görüntüleme: 84
  • Ekran Alıntısı.JPG
    Ekran Alıntısı.JPG
    44 KB · Görüntüleme: 48
Son düzenleme:
Hiç Bir Şekilde İki Ram'inde Frekanslarını Değiştiremiyorumki :D Biri 2400MHz Diğeri 2133MHz Kaldı

DRAM Frequency 1200MHz Yani X2 İle 2400MHz Fakat slotlar bölümünde Ramlere Gelince biri 1200MHz Biri 1067MHz

Max bandwith kısmından bahsediyorsanız onlar bende de 1066. Yok eğer XMP-2400 sütunundan bahsediyorsanız bende iki slot da 1200 olarak görünüyor. RAM'lerin 2400 MHz desteklediğinden emin olduğunuzu varsayıyorum. Benim BIOS ayarlarım aşağıdaki gibi ve performans artışını görüyorum. Ayarları doğru yaptığımı tahmin ediyorum. Bir bakın isterseniz.

DEL tuşuna basınca gelen ana ekran (Bellekler 2133 görünüyor fakat altta D.O.C.P. profili DDR4-2400 olarak görünüyor. Yine üstte de Memory kısmında 2400MHz yazıyor.) :

20190323_195930.jpg

Advanced kısmında AI Tweaker bölümünün fotoğrafı (Biraz bulanık çıkmış kusura bakmayın):
AI overclok Tuner: D.O.C.P
D.O.C.P. : D.O.C.P. DDR-2400 14-16-16-3...
Memory Frequency :DDR4-2400 MHz

En sağda memory kısmında yine 2400 MHz yazıyor.

20190323_200044.jpg

Max bandwith kısmından bahsediyorsanız onlar bende de 1066. Yok eğer XMP-2400 sütunundan bahsediyorsanız bende iki slot da 1200 olarak görünüyor. RAM'lerin 2400 MHz desteklediğinden emin olduğunuzu varsayıyorum. Benim BIOS ayarlarım aşağıdaki gibi ve performans artışını görüyorum. Ayarları doğru yaptığımı tahmin ediyorum. Bir bakın isterseniz.

DEL tuşuna basınca gelen ana ekran (Bellekler 2133 görünüyor fakat altta D.O.C.P. profili DDR4-2400 olarak görünüyor. Yine üstte de Memory kısmında 2400MHz yazıyor.) :

Eki Görüntüle 379767

Advanced kısmında AI Tweaker bölümünün fotoğrafı (Biraz bulanık çıkmış kusura bakmayın):
AI overclok Tuner: D.O.C.P
D.O.C.P. : D.O.C.P. DDR-2400 14-16-16-3...
Memory Frequency :DDR4-2400 MHz

En sağda memory kısmında yine 2400 MHz yazıyor.

Eki Görüntüle 379768
Max Bandwith Kısmı 2400 Default 2133Mhz Yazıyor İkincinin Özelliklerine Bakınca, birincininkinede Bakınca Max Bandwith 2400, Default 2400 Yazıyor İkiside Birebir Aynı Ramler, Ürün Numaralarına Kadar Fakat Şu An Sadeve DRAM'leri Değiştirebiliyorum Ve Bendeki Bios Böyle Değil B250M Pro-Vd Kullanıyorum

Max Bandwith Kısmı 2400 Default 2133Mhz Yazıyor İkincinin Özelliklerine Bakınca, birincininkinede Bakınca Max Bandwith 2400, Default 2400 Yazıyor İkiside Birebir Aynı Ramler, Ürün Numaralarına Kadar Fakat Şu An Sadeve DRAM'leri Değiştirebiliyorum Ve Bendeki Bios Böyle Değil B250M Pro-Vd Kullanıyorum Hatta Olmazsa Size Başka Ulaşabileceğim Bir Yer Varsa Oradanda Yardımcı Olursanız Çok Sevinirim

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı