İkinci XPG RAM'i taktıktan sonra XMP ayarları yapılmalı mı?

• Konuyu başlatan CBum
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 16
  • Görüntüleme 1B
Tamamdır çok çok teşekkür ederim.

Peki siz önerir misiniz aktif etme mi? Yoksa 2666MHz'de çalışması daha mı iyi olur?

Çok da matah bir durum değil. 2666 MHz ile 3200 MHz çok bir etki yaratmayacaktır hissetmessin bile. Fakat 2. RAM'i takarsan Dual Channel özelliği aktif olacağı için performans orada artacaktır.
Sadece şu önemli, eğer anakartında 4 tane RAM girişi varsa ve sen 2 RAM takacaksan toplamda bu RAM'leri boşluk bırakarak takman lazım
Aktif etmelisin tabii ki, performans artışı yaratacak daha yüksek frekans sayesinde.

@Reborn1905 RAM üzerinde bir işlem yapmaz demek doğru olmaz. Frekans ve bir sürü timing değişiyor sonuçta.

RAM üzerinde bir işlem yapılmıyor. RAM'in birşeyi değiştirilmiyor anlamında söyledim. XMP açmak anakartın o RAM'i nasıl kullanması gerektiğini söylemek sonuçta.

Son düzenleme:
Çok da matah bir durum değil. 2666 MHz ile 3200 MHz çok bir etki yaratmayacaktır hissetmessin bile. Fakat 2. RAM'i takarsan Dual Channel özelliği aktif olacağı için performans orada artacaktır.
Sadece şu önemli, eğer anakartında 4 tane RAM girişi varsa ve sen 2 RAM takacaksan toplamda bu RAM'leri boşluk bırakarak takman lazım

RAM üzerinde bir işlem yapılmıyor. RAM'in birşeyi değiştirilmiyor anlamında söyledim. XMP açmak anakartın o RAM'i nasıl kullanması gerektiğini söylemek sonuçta.
Emin misiniz boşluk bırakılması gerektiğinden? RAM'im Single Channel diye biliyorum ben.
Bellekler zaten belirtilen frekansta çalışmak için üretiliyor. Açmamak saçma.
Peki ben bu RAM'i arada bir boşluk bırakarak mı takmalıyım?

@CBum zaten anakartında iki RAM slotu var.
Gigabyte B450M S2H'de 4 değil miydi 😃? Yanlış biliyor olabilirim (Baktım 2 taneymiş.) . 2 slot var ise yan yana takarsam bir problem oluşmaz yani değil mi?

Gigabyte B450M S2H'de 4 değil miydi 😃?Yanlış biliyor olabilirim (baktım 2 taneymiş.).2 slot var ise yan yana takarsam bir problem oluşmaz yani değil mi?

Yok oluşmaz. Sadece takacağın RAM'lerin markası ve modeli aynı olması lazım. Aynı özellikte olup farklı marka olsa bile uyumsuzluk olabiliyor RAM'ler arasında. Eğer uyumsuzluk olursa makine yüke bindiğinde mavi ekran hatası alabiliyorsunuz.

Yeni konular

Geri
Yukarı