İkiz villanın mantığı nedir?

Tabii gözde yerlerde değil de kuytu yerlerde daha sessiz sakin bir hayat yaşamak istiyorsunuz bu maliyetler yarısına düşüyor ama Çeşme gibi yerlerde bu hesap tutmuyor.
Görece kaliteli evin yapım maliyeti 2.5 milyon geliyorsa bahçeli müstakil ev hayalim yok olur demek. Tavsiye konusu açıp sizi etiketlemem lazım sanırım...
O fiyat kısmını sildim çünkü talep edilen şeylere göre değişiklik fazla olur ancak iyi yerlerde arsalar çok pahalı. 2 kat imarlı arsada 100 metrekarelik 2 katlı bir evi yapman demek temel alanının 45-50 m2 arasında olması demek (üst katta yanlara açma yapıyorlar TAKS'dan kaçınmak için) oluyor. Bunun için de 20/40'lık bir arsada senin TAKS/KAKS'a göre 2 kat imarlı yerde en az 250 m2 arsa alman lazım ki işte işin tatsızlığını başlatan kısmı burası. Arsalar çok pahalı, müteahhit değilsen ve çevren yoksa imar arsalarını ucuza kapatamıyorsun. Karaburun'da 471 m2 arsa ve yazlık ev var 2 katlı, sadece arsa değeri şu anda o parsel sırasında 1.8 milyon TL yapıyor ortalama m2 fiyatına göre.

Bir de sonradan o yazıma ekleme yaptım, onu alıntıladım. Gözde olmayan, merkezlerden uzakta bir yerde bu maliyetler yarıya düşer. Hatta betonarmeden vazgeçip çelik/ahşap konstrüksiyon tercih edersen 1/3'üne kadar iner. Yalnız doğru düzgün, güvenilir bir yere proje hazırlatmak bile 20-30 bin TL arası tutuyor.

Beni etiketleyebilirsin bu arada, geçen kış depremden sonra yazlığa yerleşmiştim ama yaz için yapılmış ev olduğu için yaşayamadım orada. O evi yıkıp yerine yenisi yaptırayım derken epey uğraştım, sonra arsanın durumuna bakıp istediğim imar özelliklerini de sunamadığını görünce vazgeçtim. Satıp başka yerde yenisini almaya karar verdim.

95 metrekare tabana 4 katlı villa yaptırdık havuz, kapalı garaj, köprü , hobi bahçesi , kış bahçesi köprü 2.000.000 TL'ye denk geldi. Eğer şu an aynısını yapmaya çalışırsak 3 milyonu geçer. Biz demirin tonunu 3400 TL'den almıştık geçen sene.

Geri
Yukarı