İkon temanın önemi

illedelinux

Decipat
Makaleler
2
Daha fazla  
Sistemde kullanılan ikon tema hakkında pek yazan yok belki de hiç yok ama ikonların görsellikten başka ne kadar önemli olduğunu anlatmaya çalışayım.
Arama motorlarında ikon tema hakkında en güzellerinden bahsedilir, nasıl kurulacağından bahsedilir ama ikon temanın sistem üzerindeki etkilerine kimse değinmez.
Oysa siz farkında olmasanız da her ikon tema düzgün çalışmaz. İyi entegre edilmemiş, eksik bırakılmış, Index dosyası simgelerle uyumlu yapılmamış temalar sistemin yavaş çalışmasına neden olur. Hatalı veya uyumsuz temalar sadece yavaş çalışmayla kalsa yine iyi, ayrıca kendi simgesini bulamayan bazı yazılımlar çalışmaz, bazı yazılımlar çalışmadığı gibi kendi simgesini arama esnasında işlemciye yük bindirir, hatta sistemin donmasına dahi neden olur.
Böyle durumlarda kullanıcı sorunu genelde başka yerlerde arar, çünkü basit gibi görünen bir simge yüzünden böyle sorunlar vermesi kimsenin aklına gelmez.
Hatta bu ikon tema o kadar yanıltıcı ki, bazı dağıtım geliştiricileri dahi pek farkına varmayabilir, bunu şahsen kendim bazı dağıtımlarda bizzat gözlemledim, kendi dağıtımımda da bir ara aynı hatayı yapmıştım sonra kaldırdım. Örneğin Ubuntu'nun son sürümde kullandığı Yaru İkon tema da bunlardan biri, eksik ve güncellenmeyen Gnome ikon tema ile destekleniyor.

Çeşitli yerlerden indirdiğiniz hatta depolardan dahi kurduğunuz temalar sırf görüntüsü hoşunuza gitti diye hemen aldanmayın, sisteme kurun ve deneyin, testi geçmiyorsa geri kaldırın.
Nasıl test yapacağız?.
Test işlemi zor değil, oldukça kolaydır, test için yapılacak işlemler şunlardır.
Önce İcon browser adlı araç kurulu değilse paket yöneticiniz ile yad adındaki paketi kurun.
Örneğin pacman -S yad veya sudo apt install yad ya da sudo dnf install yad
İlk test
Sistem menüsünden İcon browser simgesine tıkladığınızda eğer kurulu ikonda hata bulursa açılmaz, açılırsa Application sekmesine tıkladığınızda 2-3 saniyeden fazla sürmeden ikon görüntüleri gelmesi gerekir, her ikisi de olumsuzsa ikon tema sakat demektir.
İkon browser görüntüsü böyledir.
ikon-browser.png

İkinci test komutla olacak.
Bu komutu uçbirime girdiğinizde ikonlarda sorun yoksa çıktı vermez, çıktı verirse derhal o ikonu kaldırın (bu komut aynı zamanda ikonları günceller).
Kod:
sudo update-icon-caches /usr/share/icons/*

Üçüncü ve son test el ile olacak.
İkon tema içerisinde "apps" dizinine girin, girer girmez en alta inin, en alttaki ikonların görüntüsü 1-2 saniye içinde görünmüyorsa o ikon temayı da kullanmayın.
Ayrıca bu üç testi geçse bile eksik simge olup olmadığını sistem menüsüne bakarak görebilirsiniz, bahsettiğim gibi eksik simge olan ikon temalar da önemli sorun olabiliyor.
Yine ayrıca testler olumlu geçse dahi simgelerin sorunsuz çalışması için şu komutu uçbirime girin.
Kod:
sudo chmod -R 755 /usr/share/icons

Tema önerilerime gelince, hepsini denemiş biri olarak piyasada paylaşılan önereceklerim şunlardır, Delft İcon Theme, Papirus İcon Theme, Newaita İcon Theme, Flatery İcon Theme, Tela İcon Theme, Obsidian İcon Theme.
Bir de 3 saniyeden geç yüklense de Surfn İcon Theme ve bir kaç eksik simge olmasına rağmen Mint-y İcon Theme var.
Bunların dışındakiler maalesef hiç biri benim testlerimden geçemedi. Ancak en makul test, verdiğim yönerge ile yapacağınız kendi testinizdir.

ikon-tema.png

Geri
Yukarı