İlçe belediye başkanı nasıl seçilir?

ddr1

Hectopat
Yer
İstanbul
Yerel seçimlerde büyükşehir belediye başkanı seçiliyor. İlçe belediyelerindeki başkanlar neye göre seçiliyor? Yerel seçimlerde ilçe ilçe oy grafiğine göre mi seçiliyor yoksa nasıl seçiliyor?

Ankara'dan örnek vereyim, büyükşehir belediyesini CHP kazandı fakat sağ taraftaki çoğu yer sarı ile boyalı yani oradaki ilçeleri AKP'nin adayı kazanmış oluyor. Tabi oralarının sarı olması, orada Mansur Yavaş'ın kaybettiğini göstermez. Orada sadece CHP'nin ilçe adayı, AKP'nin ilçe adayına karşı kaybettiğini gösterir. Belki insanlar ilçe adayında AKP ve büyükşehir adayında CHP'ye veya tam tersi oy kullanmış olabilirler.

Ekran Görüntüsü (55).png

Ankara'dan örnek vereyim, büyükşehir belediyesini CHP kazandı fakat sağ taraftaki çoğu yer sarı ile boyalı yani oradaki ilçeleri AKP'nin adayı kazanmış oluyor. Tabi oralarının sarı olması, orada Mansur Yavaş'ın kaybettiğini göstermez. Orada sadece CHP'nin ilçe adayı, AKP'nin ilçe adayına karşı kaybettiğini gösterir. Belki insanlar ilçe adayında AKP ve büyükşehir adayında CHP'ye veya tam tersi oy kullanmış olabilirler.

Eki Görüntüle 1103369
Yani misal ben parti kursam sadece bir ilçede kazansam ve orası benim partimin rengi olan siyah mı olacak yoksa büyükşehire X partisi verdikleri için renkleri ben ilçeyi kazansam da başka renkli mi görünecek?

@ddr1 ilçeyi kazanırsanız sizin partinizin rengi olacak ama genel olarak şehre bakılırsa, büyükşehri kazanan partinin rengi gözükecek.

Geri
Yukarı