İlk Önce JavaScript mi Yoksa PHP mi öğrenilmeli?

Emirhan Kayabaş

Hectopat
Merhaba şu anda sadece HTML ve CSS kullanarak basit siteler yapabiliyorum. Ama artık başka diller de öğrenmek istiyorum bunlar JavaScript ve PHP. Udemy'den kurs alacağım fakat neyden başlayacağım bilmiyorum. Hangisinden başlamak daha mantıklı olur? JavaScript mi öğreneyim ilk yoksa PHP mi? Elbet ikisini de öğreneceğim lakin ilk hangisine başlamam mantıklı ve iyi olacaktır?

Son düzenleyen: Moderatör:
Javascript ve en kısa zamanda React öğrenmeni öneririm. Karar vermeden önce 'front-end' ve 'back-end' terimlerini de araştır bence. Şu an javascript ile her ikisi de yapılabiliyor fakat PHP sadece sunucu taraflı çalışan bir 'back-end' dilidir. İlerde bu mesleğe yoğunlaşacaksan Javascript her halükarda karşına çıkacak. Yine de 'back-end' tarafına yönelmek istiyorsan PHP yerine, Python öğrenebilirsin.

Ben her ne kadar şu an bazı projelerimde PHP kullansam da malesef eskisi kadar popüler değil ve geleceği pek parlak görünmüyor.

https://www.stackshare.io/react adresinde React kullanan şirketleri görebilirsin.

bazı dediklerine katılıyorum fakat Php'nin popularitesinin biteceği kanısında değilim zaman zaman bazı dillerin popularitesi gelir gider bak node.js yi ele alalım Golang(go) geldiğinden beri performansı daha da sorgulanır hale geldi ;fakat işin diğer kısmında inanılmaz bir topluluğa sahip keza php dili de yoksayılamayacak kadar topluluğa sahip ve şunu da bilmek lazım php sadece bir back-end dili değildir komut satırı uygulamaları da yapılabilir bir masaüstü uygulaması da yapılabilir.Arkadaşın sorusu biraz değişik olmuş ben işin ön tarafına mı odaklanayım yoksa sunucu tarafında bir dile mi odaklanayım olabilirdi.Bunun için de Javascript bildiğin zaman Node.js yi de otomatikmen neredeyse biliyosun sadece modullerin yapısını da öğrenmek zorunda kalıyosun o kadar.Hangi dili öğrenirsen öğren hızlı karar ver takılma bunlara atacağın adımlar kısa ise hiç takılma hatta blog tarzı site kuracak diyosan kodlama bile öğrenme.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı