Çözüldü İmkansız geometri sorusu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Pluxy01

Megapat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Evet arkadaşlar, iddia ediyorum aranızdan geometrici çıkmazsa bu soruyu kimse çözemeyecek. Dershanede arkadaşlarla 1 haftadır uğraşıyoruz ama kimse bir sonuca varamadı. Yarın hoca çözecek zaten, acaba görebilen çıkar mı diye merak ettiğimden buraya atıyorum. “Herhalde 30-60-90”dır diyip çözmeyin. Bence öyle ama kanıtlanması lazım. Bol şans!

45CAA178-5239-49C5-886C-77A7F1D9727E.jpeg

Orada 1 yazıyor.

Çözüm
Merhaba,

Herkesin faydalanabilmesi için çözümü detaylı bir şekilde anlatabilir misiniz?

Sağlıklı günler dileriz.
Konuyu çözebilen çıkacak mı diye açtığım için biraz beklemek istedim ama tabi, çözümü paylaşıyorum.

Üçgenler eş üçgen çıkıyor eş açı ve kenar sayesinde. Bundan sonra Tan2x formülünü uygulayacağız. Küçük üçgenden Tanx bulup büyük üçgende Tan2x'in değerine eşitleyeceğiz çıkıyor. Okunursa yazılı olarak da paylaşıyorum.

IMG_0147.JPG
Başlık biraz yanıltıcı duruyor, değiştirebilirsiniz. Ama çözünceye kadar gerçekten imkansız gibi geliyordu.

E ve AC doğrusu üzerinde isim vermeyi unuttuğum nokta arası uzaklık.

Benim çözümüm trigonometri istiyor. Ama başka çözüm yolu da olabilir.

Hocam kaçıncı sınıfa gidiyorsunuz.

Konuyu çözebilen çıkacak mı diye açtığım için biraz beklemek istedim ama tabi, çözümü paylaşıyorum.

Üçgenler eş üçgen çıkıyor eş açı ve kenar sayesinde. Bundan sonra Tan2x formülünü uygulayacağız. Küçük üçgenden Tanx bulup büyük üçgende Tan2x'in değerine eşitleyeceğiz çıkıyor. Okunursa yazılı olarak da paylaşıyorum.

Ya hocam çözmeye baya heveslenmiştim neden hemen çözüm attınız😔

Yeni konular

Geri
Yukarı