İnsan, hayvan sayılır mı?

Bu girdiye "Arkadaşlar fikrimi soracak olursanız" diye bir cümle ile başlamak hayatımda gördüğüm en saçma şey Türkiye'de ilkokul 4. sınıfta bunu öğretiyorlar. İnsanlar hayvanlar grubundadır ancak insanlar hayvanlar grubunda değildir diyenler ise prokaryotlar alemi içerisinde kendilerine kolaylıkla yer bulabilirler.

Bu forum konusundan haberdar ettiğiniz için sevindim. Benim için sorun değil, evet desem veya hayır desem aslında çok da önemi yok gibi sonuçta, çünkü objektif gerçekliğe göre en genel anlamda insan türünün de yeryüzünde karada yaşayan hayvanlar sınıfında görülmesi mümkündür. Bu sonuca ulaşmak için bir an şunu hayal edin: Güneş sistemi dışında çok uzak bir yıldız sisteminde yaşayan ve uzay yolculuğu yapabilecek teknolojik uygarlığa sahip dünya dışı bir medeniyetin çocuk üyelerinden bir kısmına, okul ödevi olarak Güneş sisteminde varsa yaşam formlarını inceleyip bir rapor hazırlamaları istenmiş olsun. Bu "uzaylı öğrenci çocuk bireyler", çok gelişmiş uzay araçlarıyla Güneş sistemine geldiklerinde ön araştırma sonucu 3. gezegende biyolojik hayatın olduğunu anladıktan sonra bu gezegendeki yaşam formlarını raporlaştıracaklardır. Muhtemelen deniz, deniz-kara, kara, kara-hava canlılarını yâni makro ölçekte gözlenebilenleri önce kaydedeceklerdir. Canlıların bir kısmının toprağa veya zemine bağlı olmadan ve hareket kabiliyeti taşıyarak yaşadığını görecekler ve ona göre bir sınıflandırmaya gideceklerdir. İnsan türünü de biyolojik ve dolayısıyla fizyolojik olarak hayvanlar âleminde işaretlemeleri kuvvetle beklenen bir sonuç olacaktır. Buna ben de itiraz etmiyorum çünkü bu sınıflandırma mantığına göre uyumlu ve beklenen bir sonuçtur. (İnsanlara ne birşey kazandırır ne de birşey kaybettirir:)) Farklı ölçütleri temel alan farklı sınıflandırma sistemlerine göre canlıların varsayılan sınıf adı değişebilir ama bunun o canlılar için herhangi bir anlam taşımayacağı açıktır. Gereksiz komplekse girmeyelim demiyorum, zaten kompleks hiç olmamalı diyorum. Tercih edilen sınıflandırmaya göre adlandırma değişebilir ve insanların icat ettiği sınıflandırma yöntemlerinden sadece birini cetvel gibi tek doğru ölçüm aracı kabûl etmeye mecbur değiliz demek istiyorum:)

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı