İnsanlar bazı markalara karşı neden önyargılı?

Şöyle bir örnek vereyim Everest SGM X-7 kullanıyordum 1,5 sene sonra sol klik kendiliğinden basmaya başladı bozuldu yani. Ama A4 Tech X7'yi 4 yıldır sorunsuz kullanıyorum tabi ne kadar ekmek o kadar köfte biri 50 öbürü 150 TL. Lakin böyle markaların genelde fiyatı fazla da olsa ürünleri çabuk bozuluyor

Bu aralar James Donkey kulaklık alacaktım biraz araştırma yaptım. Çoğu kişi James Donkey markasından "uzak dur!" diyor. Ben klavye alırken de aynı durumu yaşadım. Rampage klavye alacaktım onda da yine araştırma yaptım. Yine Rampage almayın kalitesiz diyorlardı. Klavyeyi yaklaşık 1 yıldır kullanıyorum ve sadece bir sıkıntısı var. Oda abartılayacak bir sorun değil. Gayette klavyeden memnunum. Neyse konuya gelelim. İnsanlar neden bu kadar önyargılı?

Çevre birimleri haricinde NVIDIA fanboyları da var. Misal bütçem dolayısıyla Athlon X9 450 alabilirim birisi de Athlon kaç yıl gider falan yazmıştı tilt oldum mavi ekran verdim.

Ön yargı zaman içinde satılan ve kullanan kişilerin yorumlarının kötü olmasından sonra oluşuyor. Böyle olunca da bazı markalara karşı bir algı oluşuyor. Belki gerçekten fiyat performans bazı modeller çıkartıyorlar ancak ben bunları test edecek kadar zengin değilim.

Çünkü biliyorum ki iyi araştırarak kaliteli bir ürün aldığımda parasının hakkını veriyor. Hatta indirim kovalayıp uygun fiyata alınca zaman içinde ürünün tabi kurun da etkisiyle veya başka etkenlerle daha pahalandığını da görebiliyoruz. O zaman da iyi ki almışım diyorsunuz.

Bu durumda şüphe ve ön yargı yaratan markalara yönelmek yerine bu yolu seçtiğim hiçbir zaman pişmanlık yaşamadım.

Aksine bazen kaliteli bir ürünü almaya çekinip sonradan almadığıma pişman olduğum da oluyor.

Forumda en sinir olduğum kişiler S2H anakartına önyargısı olan kişiler. Fiyatına göre çok iyi bir ürün olmasına rağmen ``dandik`` derler ve 4 pin CPU güç girişli, VRM soğutması olmayan, VRM kalitesi çok kötü olan ve S2H'dan daha pahalı olan B450M-A Pro Max gibi asıl danik kartları önerirler. Dragon'culara hiç girmiyorum bile, o kartın 700 lira civarı olduğunu duyup bunu gerçekten alanların olduğunu öğrenince intihar edesim geldi.

Garantisi bitmiş Logitech farem bozuldu, Logitech desteğe yazdım, 2 haftaya Hollanda'dan sıfırını yolladılar, tek kuruş ödemedim. Şimdi ben 3'e bunları alacağıma 6'ya bu şekilde müşteri konusunda titiz olan markaları tercih ederim. Anlatabiliyor muyum?
Ah hocam keşke bunu önceden bilseydim, daha geçen gün parçaladım fareyi. :(

Bazı markalar, marka olmayı kaldıramıyor da ondan. Kalitesiz, kısa süre içerisinde arıza verdikleri için önerilmiyor. Tüketiciyi, tüketici koruyacaktır.

Rampage, Gamepower gibi markalar gittikçe ürün kalitesi artıyor bazı parçalarda. Türkiye'den ucuz fare almak PMW 3325 sensörü daha yukarsına çıkartan marka yok gibi fare tercihim yabancı sitelerden alırım yada steelseries, hyperx gibi markalardan. Kulaklık olarak kalitenin artığına şait oldum.
Neden kaliteli marka tercih edilir Steelseries, Logitech gibi firmalar kendi ürünlerini geliştirip oyuncuların ne istediğini biliyorlar ve tarihe yön veren şirketlerdir.

Şunu anlatamıyorsun buradaki insanlara: Para kolay kazanılmıyor. Arkadaşlar herhalde 300-500 lirayı dert etmeyecek kadar zengin. Konu açıyorsun ve 200 lira bütçeyle kulaklık önerisi istiyorsun diyelim. 300 liraya xxxx al diyorlar. Arkadaşım 300 liram olabilir, ama 300 lira ona verecek durumum olmayabilir. Yani, mesela 750 Ti kullanıp 500 liralık klavye-kulaklık kullanmazsın değil mi?
Onu geçtim, eskiden 10 liralık mouse vs. kullananlarımız da çoktur. O kadar kötü olmayabiliyor ucuz ürünler.

Bu aralar James Donkey kulaklık alacaktım biraz araştırma yaptım. Çoğu kişi James Donkey markasından "uzak dur!" diyor. Ben klavye alırken de aynı durumu yaşadım. Rampage klavye alacaktım onda da yine araştırma yaptım. Yine Rampage almayın kalitesiz diyorlardı. Klavyeyi yaklaşık 1 yıldır kullanıyorum ve sadece bir sıkıntısı var. Oda abartılayacak bir sorun değil. Gayette klavyeden memnunum. Neyse konuya gelelim. İnsanlar neden bu kadar önyargılı?
Birine bir şey önerirken tamamen deneyime ve etrafta gözlemlediklerime göre öneri yaparım. Mesela şimdi biri sorsa Asus kulaklık, klavye alınır mı? Hayır derim.

Marka demek etiket demektir. Firmalar verdikleri hizmet ve kalite ile isim yaparlar. Parayı yolda bulmadığımız için ön yargılı olmamız normal. Bilinmedik bir markadan gidip gözü kapalı ürün alamayız. İşini doğru yapan firmalar zaten karşılığını illa ki alır. Demek ki adı geçen firmalar bazı şeyleri doğru yapmıyor.

Ön yargı sadece ürün alırken değil, her şey için var. İnsanlığımızın doğası. :) Olmasa tabii daha iyi olurdu fakat bu devirde bırak firmaları, babana bile zor güveniyorsun.

Geri
Yukarı