Instagram'da büyümek

AidenPearce

Hectopat
Arkadaşlar 1 seneyi aşkın süredir Instagram üzerinden çektiğim fotoğrafları paylaşıyorum. Yaklaşık 4 senedir de fotoğrafçılık yapıyorum. Profesyonel fotoğrafçılık kariyerim de oldu.

İlk zamanlar hesapta çok güzel etkileşim aldım, 2-3 aylık sürede hızlı geliştim, o zamanlar şimdiye oranla fotoğraflarım daha amatör olmasına rağmen daha fazla etkileşim alır daha çok insana ulaşırdım. Düzenli paylaşım yapmaya devam ettikçe etkileşimim azaldı. Spam'a düşmüşsem kurtulmak için zaman zaman ara vererek paylaşımlara devam ettim. Fakat şu anda takipçim 1000 civarında. Paylaştığım gönderiler sadece kendi fotoğraflarım, kimsenin fotoğrafını düzenleyip paylaşmıyorum, birebir özgün içerik yaratmaya çalışıyorum. Türk kitleye çok fazla hitap etmek istemiyorum çünkü (alınmayın ama) biz Türkler olarak fotoğraftan anlamıyoruz. İstanbul'da da Galata Kulesi, Kız Kulesi ve bir kaç farklı özel yer olmak üzere bir çok fotoğraf çektim. Fakat onlar bile çok fazla öne çıkmadı. Çünkü (yine alınmayın ama) Türkler olarak fotoğraf anlayışımız çiçek, böcek, cami vs. tarzı şeylerden ibaret.

Fotoğraf tarzım da biraz farklı. Fakat kim görse çok güzel, çok beğendim vs. diyor. Kötü bir geri dönüş hiç almadım. Fotoğraf çekmeyi çok seviyorum, çektikçe düzenleyip kenara koyuyorum ama paylaşmak için hiç bir motivasyonum kalmadı. Hesap öyle bir durumda ki, meşhur bir mekanın fotoğrafını çekip, sadece o mekanın fotoğraflarını paylaşan bir sayfa tarafından paylaşıldığında bile doğru düzgün etkileşim veya takipçi almıyor. Galata Kulesi, Kız Kulesi gibi mekanların fotoğraflarını paylaşan sayfalar tarafından via (profilime link) verilerek paylaşıldım, hikayelerde paylaşıldım ama hesap olduğu yerde sayıyor. Ne yapmam gerek, nasıl daha fazla kitleye ulaşıp daha fazla etkileşim alabilirim? Sticker bastırıp sağa sola yapıştırarak reklam yapmayı bile düşündüm artık.
-Anonimliğimi kaybetmemek için sayfamı paylaşmıyorum, ama çok ısrar gelirse çektiğim fotoğraflardan 1-2 tane paylaşabilirim tarzım hakkında fikir edinebilmeniz için.

Birkaç tane fotoğraf paylaşabilir misin? Çektiğin fotoğraflardan Reels'de yapıp keşfede düşmeye çalışabilirsin böylece daha çok insana ulaşabilirsin.
Reels yapıyorum, reels izlenmelerim sürekli yukarı doğru çıkıyor, ilk reelsim 300 civarıyken sonuncusu 3 bin civarıydı. Yine de fotoğraflarda aşırı düşük bir etkileşimim var.

Yeni konular

Geri
Yukarı