Instagram'da paylaşılan videonun sahibi dava açabilir mi?

KODESA

Hectopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba. Instagram'da araba videoları paylaştığım bir hesabım var. Bir video paylaştım (ben de farklı araba sayfalarından aldım) daha sonra video sahibi videonun altına yorum atmış "Benden izin almadan paylaşım yapmak yasak, kaldırmazsanız şikayetçi olacağım." diye. Video 80K izlendi ve her geçen gün daha fazla izleniyor (kendi yaptığı paylaşım 40K falan izlenmiş). Kendi profilide herkese açık ve kendisi paylaşımını yapmış. Bu durumda bana dava açabilir mi? Videoyu kaldırayım mı? Lütfen bu işten iyi anlayan birileri yorum yaparsa sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam video tamamen karşıdaki şahsa ait ise size dava açıp telif hakkı muhabbetine uğraştırabilir. Bence siz ya o arkadaşla düzgün bir dille konuşup izin alın yada silin videoyu. Bu tarz bir hareket zaten etik değil. Yakışmaz.

Birisi size birçok sebepten dava açabilir, asıl soru "Davayı kazanabilir mi?" olmalıdır. Cevabı ise evet. Kişinin izni olmadan ona ait bir içeriği sizin paylaşmanız suçtur. Onun bu içeriği kendi profilinde herkese açık bir şekilde paylaşması durumu değiştirmez. Ciddi cezaları vardır.

Yeni konular

Geri
Yukarı