Intel almak mı daha mantıklı AMD mi?

OC istesem de yapamıyorum zaten Intel'lerde K serisi olmadığı sürece OC yapılamıyor diye biliyorum.
Ayrıca 10400 ile 10400F arasında sadece dahili ekran kartı farkını söylemişsiniz. Başka hiç mi fark yok? Ekstra 100-200 TL mi sadece içindeki kart?
Şimdi birkaç video izledim. Ryzen 5 3600 oyunlarda İ5 10400F'yi geçiyor. Neden böyle? Daha iyi olması lazım değil mi 10400F'in?
O iki işlemci arasındaki tek fark biri ekran kartı bulunduruyor ki zaten oyun için toplayacaksın. Gerek yok. 10400F tercih edebilirsin.

1) 10400F'de iGPU yok. İşlemcinin içinde ekran kartı yok yani. Ben olsam F alırdım, cebimde kalırdı param.

2) Çoğunlukla yok.

3) 3000MHz RAM 10400F için yeterli olacaktır.

Oyun için şu anda Intel daha önde. Sadece oyun oynacağım demişsiniz, o yüzden 10400F öneriyorum. İleri de 11.nesil işlemcileri terfi edebilirsiniz hem de.

2666 MHz yeterli olacaktır Intel i5 3000 MHz desteklemiyor gereksiz para harcamayınız.
Ryzen 3600 toplamanız daha mantıklı olıcaktır hem fiyat hem de arka plan uygulamaları dahil edildiğinde oyun içi FPS düşüşünüz AMD'de daha az olacaktır tekli çekirdek farkı da neredeyse hiç yok denebilir.

Son düzenleme:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Z serisi anakart alacaksanız 10400F, almayacaksanız 3600 ve ilerde alırım diye düşünüyorsanız yine 10400F.
hem fiyat hem de arka plan uygulamaları dahil edildiğinde oyun içi FPS düşüşünüz AMD'de daha az olacaktır
Fiyat olarak işlemciler aynı sayılır ve 2. söylediğin şeyin sebebini kanıtlayarak açıklayabilir misin?
Ek bir sorum daha var. Intel alırsam içinde soğutucu gelecek değil mi? Gelecekse stok soğutucu ile 10400F veya 10400 alırsam stok soğutucu iyi bir performans sergileyebilir mi? Kaç dereceleri görürüm oyunlarda?

Yayın açmayı düşünmüyorum.

Söylemeyi unutmuşum.
Düşündüğüm sistem:

Ekran kartı: Galax RTX 2060 (1-Click OC)
İşlemci: AMD Ryzen 5 3600
Anakart: Gigabyte B450M S2H
RAM: G.Skill Ripjaws V 3200 MHz CL16
SSD: Samsung 860 Evo 250 GB
HDD: Seagate Barracuda 1TB
Kasa+PSU: Corsair Spec Delta 650W 80+

Oyun için 2100 TL civarı en mantıklı anakart + işlemci ne olur?

3600'de CPB açık şekilde stok soğutucuyla kullanamazsın alev alır yani T6 Ultra falan alman lazım onun için yani kanıtlanmış bir şey ama 10400F alırsan şu an testlerde stok soğutucu yeterli gibi gözüküyor ama 90 derecelerde dolaşır ve frekans falan kısarsa 3600 gibi T6 Ultra alabilirsin.
Ek bir sorum daha var. Intel alırsam içinde soğutucu gelecek değil mi? Gelecekse stok soğutucu ile 10400F veya 10400 alırsam stok soğutucu iyi bir performans sergileyebilir mi? Kaç dereceleri görürüm oyunlarda?

Yayın açmayı düşünmüyorum.

Söylemeyi unutmuşum.
Düşündüğüm sistem:

Ekran kartı: Galax RTX 2060 (1-Click OC)
İşlemci: AMD Ryzen 5 3600
Anakart: Gigabyte B450M S2H
RAM: G.Skill Ripjaws V 3200 MHz CL16
SSD: Samsung 860 Evo 250 GB
HDD: Seagate Barracuda 1TB
Kasa+PSU: Corsair Spec Delta 650W 80+

Oyun için 2100 TL civarı en mantıklı anakart + işlemci ne olur?

Bir ara indirimle Z490 P fiyatı 1100 TL falan olmuştu ve 10400F ise 1400-1500 TL falandı toplamda 2600 ediyordu ki Z490 P de o fiyat civarında çok iyi bir anakart neyse böyle bir indirim bekleyebilirsen 10400F + Z490 ama bekleyemezsen 3600 + B450 PRO4.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Z serisi anakart alacaksanız 10400F, almayacaksanız 3600 ve ileride alırım diye düşünüyorsanız yine 10400F.

Fiyat olarak işlemciler aynı sayılır ve 2. söylediğin şeyin sebebini kanıtlayarak açıklayabilir misin?

3600'de CPB açık şekilde stok soğutucuyla kullanamazsın alev alır yani T6 Ultra falan alman lazım onun için yani kanıtlanmış bir şey ama 10400F alırsan şu an testlerde stok soğutucu yeterli gibi gözüküyor ama 90 derecelerde dolaşır ve frekans falan kısarsa 3600 gibi T6 Ultra alabilirsin.

Bir ara indirimle Z490 P fiyatı 1100 TL falan olmuştu ve 10400F ise 1400-1500 TL falandı toplamda 2600 ediyordu ki Z490 P de o fiyat civarında çok iyi bir anakart neyse böyle bir indirim bekleyebilirsen 10400F + Z490 ama bekleyemezsen 3600 + B450 PRO4.

Sorduğunuz soruya başlarken aralarında 100 TL gibi fark olduğunu belirteyim günümüz şartlarında az bir fark değil. Çoklu çekirdek kullanımlarında yani en az 2 program açık olduğunda birbirlerini 10400F'e göre daha az etkileyeceklerdir. Çünkü Ryzen 5 3600'ün çoklu çekirdek kullanımlarında Benchmark testleri 10400F'e göre çok fazla.
Kanıt isterseniz;

kanıtke.PNG

Sorduğunuz soruya başlarken aralarında 100 TL gibi fark olduğunu belirteyim günümüz şartlarında az bir fark değil. Çoklu çekirdek kullanımlarında yani en az 2 program açık olduğunda birbirlerini 10400F'e göre daha az etkileyeceklerdir. Çünkü Ryzen 5 3600'ün çoklu çekirdek kullanımlarında Benchmark testleri 10400F'e göre çok fazla.
Kanıt isterseniz;

Eki Görüntüle 639875
Arkaplanda FPS düşmesi demişsin ve sentetik testlerdeki çoklu çekirdek performansındaki sonuçtan ziyade işleve gelince iş değişiyor.

Yayını da bir nevi arka planda bir şey açmak gibi de düşünülebilir.

Arkaplanda FPS düşmesi demişsin ve sentetik testlerdeki çoklu çekirdek performansındaki sonuçtan ziyade işleve gelince iş değişiyor.

Yayını da bir nevi arka planda bir şey açmak gibi de düşünülebilir.

Attığın videoda da gözüktüğü üzere yayının frame ortalamaları 3600X'de daha fazla bunu söylemek için sayılara gerek yok cıplak gözle çok net gözükebiliyor. Attığınız videoları ilk 3 dakikasındaki sayılara bakarak atıyorsunuz. 3:30'dan sonrasını izler iseniz Intel teklideki farkından dolayı 10 FPS oyunda fark ediyor fakat yapılan yayınların 3:30'dan sonra ön izlemesinde Intel arka planda olan yayın yapma işlevini yarım yamalak gerçekleştiriyor. Attığınız video ile beni desteklemişsiniz teşekkür ederim. Şimdi diyeceğiniz savunmayı da biliyorum ama oyunda FPS düşürmüyor diyiceksiniz ve bende size yayın işlevini yerine getiremedikten sonra oyunda FPS düşürmese ne olur diye güleceğim yanıtınız bekliyor olucağım.

Attığın videoda da gözüktüğü üzere yayının frame ortalamaları 3600X'de daha fazla bunu söylemek için sayılara gerek yok cıplak gözle çok net gözükebiliyor. Attığınız videoları ilk 3 dakikasındaki sayılara bakarak atıyorsunuz. 3:30'dan sonrasını izler iseniz Intel teklideki farkından dolayı 10 FPS oyunda fark ediyor fakat yapılan yayınların 3:30'dan sonra ön izlemesinde Intel arka planda olan yayın yapma işlevini yarım yamalak gerçekleştiriyor. Attığınız video ile beni desteklemişsiniz teşekkür ederim. Şimdi diyeceğiniz savunmayı da biliyorum ama oyunda FPS düşürmüyor diyiceksiniz ve bende size yayın işlevini yerine getiremedikten sonra oyunda FPS düşürmese ne olur diye güleceğim yanıtınız bekliyor olucağım.

Öncelikle burada siyaset yapmıyoruz öyle bir konuşma tarzına gerek yok neyse yayın işlemini yerine getirmiyor derken ne dedin onu anlamadım bir bebeğe anlatır gibi anlatabilir misin? Benim bu testte gördüğüm yayın konusunda 10400F geçmiş gibi.
sgfsdfgh.PNG

bcngfhjd.PNG

Bu tabloyu diyorsun herhalde ve burada 3600X'in geçtiği yok ki daha fazla boynamış gibi gördüğün yer de zaten 20 frame.

Öncelikle burada siyaset yapmıyoruz öyle bir konuşma tarzına gerek yok neyse yayın işlemini yerine getirmiyor derken ne dedin onu anlamadım bir bebeğe anlatır gibi anlatabilir misin? Benim bu testte gördüğüm yayın konusunda 10400F geçmiş gibi.
Eki Görüntüle 639917
Eki Görüntüle 639918
Bu tabloyu diyorsun herhalde ve burada 3600X'in geçtiği yok ki daha fazla boynamış gibi gördüğün yer de zaten 20 frame.

03:50'yi açın yine 03:30 dediğim için 03:30'a bakıp devamını izlememişsiniz Ryzen 5 3600X'in yayındaki kayıt örneğine(03:50) bir de 10400F'in 04:10'daki yayın örneğine bakın orada ki önemsiz gibi toplanmış çubukların ne anlama geldiğini daha iyi anlarsınız.

Geri
Yukarı