Intel, Avrupa’da 4nm Çip Fabrikası Kurmaya Hazırlanıyor

Intel'e gülmüştüm ya özel bir nedeni yok :D
İçi boş PR hamlelerini görünce içim acıyor, gülmekten kendimi alamıyorum. C4004'ü, 8086'yı yapanların şu anda komik PR isimlerinin arkasına saklandığını görmek üzücü.
Ama tarihin tekerrürden ibaret olduğu da gerçek, Intel kapitalistlikte aşırıya kaçan bir firma. Bakıyor ki iyi hemencecik parasına bakmaya geçiyor. Öyle ki 90'lara kadar AMD diye üretilen çipler sadece AMD logo basmaydı, ama 90'larda AMD kendisi üretmeye geçti, geçmesiyle beraber Intel'i geçip birçok ilki yapması bir oldu. Sonra Intel bir zıpladı, AMD bir süre karanlıklara gömüldü, sonra yeniden çıktı. 2010'ların başında Bulldozer'le aynı şey yeniden başladı, sonrasında Zen geldi. Şu an da benzer diyebiliriz, ancak bu tarih boyunca Intel hiçbir zaman böyle "Intel 4" gibi komikliklere girmemişti, bu ilk.

Son düzenleme:
Intel'e gülmüştüm ya özel bir nedeni yok :D
İçi boş PR hamlelerini görünce içim acıyor, gülmekten kendimi alamıyorum. C4004'ü, 8086'yı yapanların şu anda komik PR isimlerinin arkasına saklandığını görmek üzücü.
Ama tarihin tekerrürden ibaret olduğu da gerçek, Intel kapitalistlikte aşırıya kaçan bir firma. Bakıyor ki iyi hemencecik parasına bakmaya geçiyor. Öyle ki 90'lara kadar AMD diye üretilen çipler sadece AMD logo basmaydı, ama 90'larda AMD kendisi üretmeye geçti, geçmesiyle beraber Intel'i geçip birçok ilki yapması bir oldu. Sonra Intel bir zıpladı, AMD bir süre karanlıklara gömüldü, sonra yeniden çıktı. 2010'ların başında Bulldozer'le aynı şey yeniden başladı, sonrasında Zen geldi. Şu an da benzer diyebiliriz, ancak bu tarih boyunca Intel hiçbir zaman böyle "Intel 4" gibi komikliklere girmemişti, bu ilk.
Hocam bunları biliyorum ama ben sizin gibi düşünmüyorum. Yani bence isimlendirme çok da yanlış değil.

Hocam bunları biliyorum ama ben sizin gibi düşünmüyorum. Yani bence isimlendirme çok da yanlış değil.
İlla ki bu komediyi yapacaklarsa kendi sitelerindeki litografi kısmında da adam gibi "Intel naming scheme doesn't represent actual nanometer values" demeleri lazım, ama hem bu nanometre diyorlar hem de 10'a 7, 7'ye 4 diyorlar. Bu derece büyük bir şirkete asla yakışmayan bir şey.

Bu nanometre olaylarını basın sunumlarında anlattılar, rakiplerinin verimlilik ya da süreç gelişmişlik karşılığı olan bir isimlendirmeye geçmiş durumdalar. İsimlendirmeler kapı aralığı nanometre ölçümünden çıktı/çıkacak sonraki yıllarda.

Zira iki boyutlu ölçüm bitti aslında, artık üç boyutlu ve kapı şekilleriyle birlikte derinlikli işlemci yapıları farklılaştı. Intel'in 10 nm olarak ölçtüğü süreçteki işlemciler rakip fabrikanın 7 nm olan işlemci üretiminin, 7 nm olarak ölçtüğü süreçteki üretim ise 5 nm fabrikaların performans ve verimlilik karşılığını veriyor. 7 ve 4 sonrası 20 - 40 gibi isimlendirmeler geliyor.

Burada performans/watt ölçümlerine dönüyoruz yine, hangi fabrika ne isim kullanırsa kullansın biz çıkan ürünlerdeki duruma bakacağız. Zira fabrika sayısı da artacak, fabrikadan fabrikaya kalite farkı olacak mı onu da merak ediyorum. Körce ve ezbere Intel ya da diğer üreticilerin açıklamalarına güvenemeyiz.

Türkiye'de fabrika kurulumu zor görünüyor, imkansız değil ama burada ucuz işçi aranmıyor. Çok ileri seviye ve özel eğitimli çalışan gerekiyor, çalışan maaşlarından ziyade güvenlik, su kaynakları, istikrar vb. sayısız faktöre bakıyorlar. Elbette bu konuda karar alıcı olanlar yatırımların, fabrikaların sahipleri, ortakları, hissedarları.

Geri
Yukarı