Çözüldü Intel aygıt başlatılmadı (igfx) hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Grenouille

Hectopat
Makaleler
1
RAM
16 GB
SSD veya HDD modeli
512 GB KIOXIA SSD
Ekran kartı
GTX 1660Ti Mobile
Anakart
MS-17E7
İşlemci
i7 10750h
Intel UHD Graphics eski sürümde (26.20.100.7642) ve güncel sürümde aşağıda belirtilen hatayı alıyorum. Windows 10 ve Windows 11'de bu sorun var. Eski Intel Grafik sürücüsü (26.20.100.7642) 21H2 sürümlerinde düzgün çalışmadığı için en son çıkan sürücü sürümü 30.0.101.1631 veya bu sürümden önceki yeni sürücüleri yüklemek zorundayım. Formattan önce bu sekmede aygıt düzgün başlatıldı yazıyordu. DDU ile temiz bir şekilde kurmayı denedim fakat sonuç aynı. Windows güncel Intel Graphics sürücüsünün üzerine tekrar OEM tarafından özelleştirilmiş sürücüyü kuruyor, buna hiçbir şekilde engel olamıyorum Windows bu eski OEM sürücüsünün bilgisayarda yüklü olması için çok ısrarcı. Yeni sürümü "bilgisayarımdaki kullanılabilir sürücülerin bir listesinden seçmeme izin ver" sekmesinden kurabiliyorum fakat Aygıt başlatılmadı hatasını alıyorum. Yardımcı olursanız sevinirim, teşekkürler. @Recep Baltaş @Ali Güngör

Device PCI\VEN_8086&DEV_9BC4&SUBSYS_12B91462&REV_05\3&11583659&0&10 had a problem starting.

Driver Name: oem342.inf
Class Guid: {4d36e968-e325-11ce-bfc1-08002be10318}
Service: igfx
Lower Filters:
Upper Filters:
Problem: 0x15
Problem Status: 0x0

1.png
2.png

3.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Nasıl çözdünüz?

Öncelikle temiz Intel grafik sürücüsü kurulumu yapsam dahi Windows Update tekrar OEM tarafından özelleştirilmiş sürücüyü bu güncel sürücünün üzerine kuruyordu. Yani Aygıt yöneticisinde iki farklı grafik sürücüsü sürümü görünüyor. Aygıt yöneticisindeki eski sürücü üzerinde cihazı kaldır (sürücüleriyle birlikte) diyerek yeni sürücüye geçiriyoruz ve aygıt başlatıldı yazıyor. Windows Update'nin tekrar eski sürücüyü kurmaması için; Download Microsoft Show or Hide Updates Troubleshooter - MajorGeeks
Bu bağlatındaki aracı indirerek Update'nin eski Intel grafik sürücüsünü yüklememesi için gizliyoruz. Bu tool ile yaptığımız değişikliğe rağmen eski sürücü kurulmaya devam ediyorsa Sistem/Gelişmiş Ayarlar/ Aygıt Yükleme ayarlarından evet yerine hayırı seçiyoruz. Böylece sorun çözülmüş oluyor.
Nasıl çözdünüz?

Öncelikle temiz Intel grafik sürücüsü kurulumu yapsam dahi Windows Update tekrar OEM tarafından özelleştirilmiş sürücüyü bu güncel sürücünün üzerine kuruyordu. Yani Aygıt yöneticisinde iki farklı grafik sürücüsü sürümü görünüyor. Aygıt yöneticisindeki eski sürücü üzerinde cihazı kaldır (sürücüleriyle birlikte) diyerek yeni sürücüye geçiriyoruz ve aygıt başlatıldı yazıyor. Windows Update'nin tekrar eski sürücüyü kurmaması için; Download Microsoft Show or Hide Updates Troubleshooter - MajorGeeks
Bu bağlatındaki aracı indirerek Update'nin eski Intel grafik sürücüsünü yüklememesi için gizliyoruz. Bu tool ile yaptığımız değişikliğe rağmen eski sürücü kurulmaya devam ediyorsa Sistem/Gelişmiş Ayarlar/ Aygıt Yükleme ayarlarından evet yerine hayırı seçiyoruz. Böylece sorun çözülmüş oluyor.

Çözüm
iyi günler benim şöyle bir problemim var laptobumu açtığımda marka simgesi geliyor ve sonrasında ekran tamamen kapanıyor laptop çalışıyor ama ekran çalışmıyor. hdmi kablosuyla akıllı tv ye bağladığımda görüntü alabiliyorum. Yaptığım kontrollerde intel uhd 630 çalışyor görünüyor ama olaylar kısmına baktığımda başlatılamadı(igfx) yazıyor. Sürücüsü şuan en güncel durumda ama yine çalıştıramıyorum..

Geri
Yukarı