Intel Core 2 Duo E7500 Overclock Yapma

Riqhtful

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Ankara
Daha fazla  
Herkese, merhabalar. Ben, işlemcimi overclock yapmak istiyorum ve benimle aynı işlemci ve fanı olan birine sordum. Yazdığı cevap bu idi:

-Aslında termal macun yeni değişti, fanı en yüksek değerde kullanıyorum (PC kasası zaten arada açtığımdan pek tozlu değil.) ve son olarak artık en yüksek sıcaklık sadece yükte maks. 90, o da çok zorlarsa çıkıyor. Genelde CPU 0 87 derece, CPU 1 78 -0 aralığında geziyor. OC değerleri de anakarttan anakarta değişir. Benim anakartım ASUS P5G41T MLX. Anakart 1333 MHz DDR3 RAM destekliyor. Bu anakartta FSB değerini 325 ve CPU voltajı +100MV'da kullanıyorum. Oradaki Auto yazan yerlerde pek ellemedim, sadece işlemci 1.3V'ta falan çalışıyor. Benim ayarlarım bu.
Daha en üst sınırını görmeye çalışıyorum. Sadece taktığım fanlar pek performansı yok, o yüzden yüksek sıcaklıklar görünüyor ve sen işlemciyi OC yaptığında çıkan mavi ekranları sevinebilirsin çünkü eğer çıkarsa bu işlemci bu hızda voltaj istiyor demektir. Yaklaşık 3.3 GHz falan voltaj vermeden çıktım yani FSB değeri 300'de ama 315'de kullanacaksan +50 MV öneririm ama 325 yapacaksan +100 öneririm. Tabii sıcaklıkla da bağlı. Bu voltaj verirsen e haliyle ısınır. FSB değerinde ısınmaz. Sadece chipset ısınır, onu da artık pasif soğutma oluyor. Yapacak bir şey yok ama iyi bir kasa soğutmasıyla 3.7 GHz'yi görür.

Soğutmam kötü (stok anlamında) ancak şu an 3.1 GHz şeklinde kullanıyorum. Boşta 38-40, yükte (oyun) 50-60 ve yükte (Prime95 testi) 70. Arkadaşın yaptığı ben yaparsam ne kadar sağlıklı olur ve anakartlar fark yaratır mı?
Onun anakartı: P5G41T-MLX.
Benim anakartım: P5G41C-MLX.

Herkese, merhabalar. Ben, işlemcimi overclock yapmak istiyorum ve benimle aynı işlemci ve fanı olan birine sordum. Yazdığı cevap bu idi:

-Aslında termal macun yeni değişti, fanı en yüksek değerde kullanıyorum (PC kasası zaten arada açtığımdan pek tozlu değil.) ve son olarak artık en yüksek sıcaklık sadece yükte maksimum 90, o da çok zorlarsa çıkıyor. Genelde CPU 0 87 derece, CPU 1 78 -0 aralığında geziyor. OC değerleri de anakarttan anakarta değişir. Benim anakartım ASUS P5G41T MLX. Anakart 1333 MHz DDR3 RAM destekliyor. Bu anakartta FSB değerini 325 ve CPU voltajı +100MV'da kullanıyorum. Oradaki Auto yazan yerlerde pek ellemedim, sadece işlemci 1.3V'ta falan çalışıyor. Benim ayarlarım bu.
Daha en üst sınırını görmeye çalışıyorum. Sadece taktığım fanlar pek performansı yok, o yüzden yüksek sıcaklıklar görünüyor ve sen işlemciyi OC yaptığında çıkan mavi ekranları sevinebilirsin çünkü eğer çıkarsa bu işlemci bu hızda voltaj istiyor demektir. Yaklaşık 3.3 GHz falan voltaj vermeden çıktım yani FSB değeri 300'de ama 315'de kullanacaksan +50 MV öneririm ama 325 yapacaksan +100 öneririm. Tabii sıcaklıkla da bağlı. Bu voltaj verirsen e haliyle ısınır. FSB değerinde ısınmaz. Sadece chipset ısınır, onu da artık pasif soğutma oluyor. Yapacak bir şey yok ama iyi bir kasa soğutmasıyla 3.7 GHz'yi görür.

Soğutmam kötü (stok anlamında) ancak şu an 3.1 GHz şeklinde kullanıyorum. Boşta 38-40, yükte (oyun) 50-60 ve yükte (Prime95 testi) 70. Arkadaşın yaptığı ben yaparsam ne kadar sağlıklı olur ve anakartlar fark yaratır mı?
Onun anakartı: P5G41T-MLX.
Benim anakartım: P5G41C-MLX.

Anakartınızın OC desteği farklı olabilir. Ne kadar işlemci aynı olsa da aynı ayarlarda stabil çalışmayabilir. Deneyip görmeniz gerekli.

Anakartınızın OC desteği farklı olabilir. Ne kadar işlemci aynı olsa da aynı ayarlarda stabil çalışmayabilir. Deneyip görmeniz gerekli.
Destekler genellikle aynı, tek fark T olana, Core 2 Extreme takılabilir ama C'ye takılmıyor. Asus'un sitesinden baktım.

1 sene geçmiş konu üstünden ama şu konuda uyarayım baştan E7500 74 derece sıcaklık derecesine kadar güvenli. 74 derece sonrasında sıkıntılar oluşabiliyor. Şu an Xigmatek bir soğutucu (anakarta doğru dönük olan ve büyük fanlı) bir de hemen RAM'lerin üstüne doğru bir tane egzoz fanı koydum. Şu anda +150 mv değerinde Max 67 derece görüyorum. 3.74 GHz de kullanıyorum ve RAM CL 9 değerinde 1360 MHz değerinde. RAM voltajını 1.88v a kadar çıkardım (Allah nasip ederse elimdeki i5 11400F ve H510 anakartı sattıktan sonra Ryzen sisteme geçeceğim, E7500 sistemim rahat bir şekilde emekli edeceğim o yüzden RAM'i biraz zorluyorum)

Dizinde kendi değerleriniz olabilir ama ben böyle kullanıyorum işlemci hızını kafanıza göre değil daha çok yavaş yavaş sınırı bulana kadar yaparsınız.

Şu an yazdıklarım eğer birisi sonradan okursa bu yazıyı bir rehber olarak görsünler 74 dereceden yukarı çıkarmayın şu işlemciyi.

Yeni konular

Geri
Yukarı